| anonim_4396 a întrebat:

Ce masti naturiste pentru par stiti pentru a nu mai fi gras, tocit si fara stralucire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru ca parul sa nu aiba aspectul lucios, dupa ce ti-ai spalat parul, maseaza scalpul cu tinctura de brusture. Iti va intari firul de par si va controla excesul de sebum.
In apa de clatire pune 2-3 picaturi de ulei de arbore de ceai si va avea acelasi efect.
E indicat safolosesti si o masca pentru par gras. Ai nevoie de 1/2 pahar miere de albine si 1/4 pahar ulei de masline. Masca se aplica dupa ce ti-ai spalat parul si e inca umed. Lasa masca pe par o jumatate de ora, apoi limpezeste-l cu apa in care ai stors o jumatat de lamaie.

kratos
| kratos a răspuns:

Http://www.divahair.ro/coafuri_frizuri.php?sect_id=3&art_id=819 Vezi care masca crezi ca ti se potriveste :)

| adika a răspuns:

Pai te ajuta lamaia in combinatie cu ulei de masline, dar gasesti mai multe aici:
http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masca pentru par gras poti face din miere de albine+ulei de masline, o aplici pe par si o lasi sa actioneze 30 de minute.Clatesti apoi cu apa calduta (aici ai doua optiuni:adaugi putina zeama de lamaie in apa de clatire sau te clatesti si cu ceai de musetel).

Si tinctura de brusture este buna pentru par gras, matreata, etc. O gasesti la farmacii sau la plafar.

Ceaiul de musetel este bun pentru stralucire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Mergi la Plafar, sunt o mulțime de măști de păr din plante.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ulei de masline caldicel cu ceapa facuta pasta la robot, se frectioneaza capul, stai 2 ore, te speli pe cap si te clatesti bine. nu pui balsam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te da-i cu urzici si apoi cu musetel si dupa aia te speli cu apa fierbinte fierbinte merge. Am incercat si eu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uleiul de masline da o stralucire parului...adauga o cescuta de ulei o data cu samponul de fiecare data cand te speli si vei vedea rezultatele.chiar functioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu un tratament naturist pentru par gras. orice gospodina are in bucatarie bicarbonat de sodiu ehhhh...eu il am si in baie...se pune o lingura de bicarbonat in recipientul cu sampon si il agiti bine pana cand crezi ca s-a amestecat bine si o sa folosesti samponul ca oricare alt sampon vei vedea ca da rezultate super... iar ca sa fie stralucitor clateste parul din abundenta cu apa uor rece