| anonim_4396 a întrebat:

Ce metode de a slabi sanatos si eficent cunoasteti?
Am 1.70 si 70 de kg- as vrea sa dau maxim 5 kg jos.
Nu sunt nici prea grasa, nici prea slaba. Sunt perfecta. laughing
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dietă cu cereale integrale în loc de pâine, dietă pe bază de plante, salate.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 1.70m ar trebui sa ai maxim 60kg!
Imi apare rau sa-ti spun, dar tu ai deja 10 kg PESTE limita maxima, inseamnad ca esti supraponderala (grasa).

Poti da jos cu usurinta daca elimini complet: painea, fainoasele, cerealale, dulciurile, sucurile si cartofii.
Mananca doar 3 mese pe zi cu salate sau legume si cate 1 bucatica de carne, dar nu mai mare ca palma ta.
Sportul este iarasi un lucru demn de luat in seama, macar jumatate de ora pe zi de alergat sau lucrat intens, pana uzi tricoul.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau ca ti-am daramat castelele de nisip, dar cu 10kg peste maxima de kg la tine, esti departe de a fii "perfecta"
Incearca sa le dai jos si te asigur ca poti ajunge: perfecta!

| Mosotti a răspuns:

Pai daca esti perfecta inseamna ca daca dai 5 Kg jos, n-ai mai fi perfecta, asa ca, cum e?

Mananca sanatos, legume, fructe, paine integrala, lactate degrestae, mancare gatita, din astea si fa mai multa miscare.

| mont a răspuns:

Mult sport, mișcare.

| Dandinelle a răspuns:

Pai daca nu ești nici prea prea nici foarte foarte atunci de ce sa mai dai jos?
Dacă totuși chiar vrei baga niste exerciții rapide gen Hiit. Sunt destul de dure dar ajuta metabolismul și te tonifiazăwinking

| Whitesnake99 a răspuns:

Sportul si deficitul caloric. Cu masura si nu dupa ureche nu au omorat niciodata pe nimeni.

| costicj a răspuns:

Cel mai ușor e să îți faci tu propriul tău plan nutrițional, dacă tot nu lucrezi cu un nutriționist.
Eu îți recomand cu încredere: https://youtube.com/user/GravityTrainingSol
Totul este pe bază de studii și conține tot ce ai nevoie, atât despre nutriție, cât și despre fitness.

| costicj a răspuns:

Nu-i mai propuneți ce știți voi că merge la alții. Eu de ex, la 1.90 si 91kg cum am doar 11% grăsime? N-am mai făcut sport de 6 ani, și dacă vrea cineva poze, îi las IG-ul meu în privat, să se vadă forma celor 91kg. Fieare corp e special în felul lui și se adaptează diferit la anumite diete. De aia i-am recomandat cu încredere întreg canalul de YT, pentru a face research pe placul ei și să găsească alimente care îi plac, ca să nu se simtă obligată să urmeze maxim 3 meniuri diferite din ceva ce nu-i place. Btw, deficitul caloric ajută la fat loss, iar acela se face per total, nu zilnic. E un rezultat mult mai eficient de urmărit.

| nigelb a răspuns:

Comanzi un shaorma cu de toate si pasta medie, sigur te ajuta

| Grațiela1111 a răspuns:

Din cate stiu eu, la fete conteaza mai mult ce manaci, bineinteles, pe langa sport. Ce poti face e sa te ducumentezi ce ce dieta ajuta la slabit, intr-un mod sanatos, si sport, cum ar fi alergat sau sarit coarda. Bafta!