| muffinXXL a întrebat:

Ce părere aveți despre fenomenul recent anti-vaccinare? Care este părerea voastră despre vaccinuri? V-ați vaccina copiii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu l-am prea observat...in schimb l-am observat pe ala "Hai sa pretindem ca exista fenomenul anti-vaccinare si o tinem p-aia ca exista niste speriati de autism".
Mie nu-mi prea pasa. Daca vreau sa ma vaccinez ma vaccinez daca nu vreau nu ma vaccinez.E decizia mea si e valabil pentru orice persoana. Daca-mi spui sa ma vaccinez ca sa-i protejez pe altii care nu se vaccineaza te invit sa te duci dracu'(nu vorbesc de tine...asa,in general).Mie unu' mi se rupe de oamenii care nu se pot vaccina din n motive.
Cand colinda prin scoli de exemplu sa faca vaccinu' n-am auzit vreodata sa intrebe daca are careva ceva.Le spui tu ca ai o problema si daca nu stii cum reactionezi la acel vaccin si nici ei nu stiu te trezesti cu surprize..Si pe langa asta, sunt destule rezultate negative daca googalesti "Probleme vaccin".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca as avea copii i as vaccina fara sa ma gandesc. Nu s-a facut o legatura concreta si directa intre autism sau alte efecte si vaccinuri. Insa se stie bine ca un vaccin poate apara de numeroase boli, iar asta nu e superstitie. Sunt o groaza de boli eradicate prin campanii mondiale de vaccinare.

Acesta campanie anti - vaccin, spre exemplu la noi in tara, a fost lansata de niste pesonaje, precum aceasta Olivia Steer, o blogerita fara nicio pregatire medicala, dar care a luat-o razna in momentul in care sora ei a murit de cancer. Intelegem pierderea suferita si faptul ca are probleme psihice dupa acesta trauma, dar nu e cazul sa se rabune pe sistemul medical. Trist e ca exista prea multe persoane care urmeaza dictonul crede si nu cerceta. Daca asa a zis o "vedete" pe un blog asa trebuie sa faca si ei...

Răspuns utilizator avertizat