| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți cu medicina și tratarea bolilor cronice? Credeți că bolile cronice se pot vindeca sau trata complet în ciuda a ceea ce susține medicina convențională ca nu se poate? Medicina naturista ne poate fi de folos în astfel de cazuri? Întreb asta fiindcă încep sa studiez conceptul, teoria, cărțile și medicina Medical Medium.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Ca sa parafrazez " Stii cum se cheama medicina alternativa care s-a dovedit ca functioneaza? Medicina."
Medicina naturista e tot o varianta de medicina alternativa si eu cred ca are beneficii - fie cand omul e sanatos si vrea sa previna imbolnavirea sau atinci cand e bolnav si o foloseste alaturi de medicina conventionala ( nu in locul ei).
Nu, bolile cronice nu se vindeca, pot sa fie tinute sub control, pot sa devina asimptomatice, uneori pacientul poate sa isi imbunatateasca starea dar bolile cronice nu se vindeca niciodata complet. Inclusiv cancerul se zice ca intra in remisie dar nu dispare complet.

| healerdx7 a răspuns (pentru Eireann):

Cum sa nu dispara complet?
Exista oameni vindecati de cancer. Vindecare = dispare complet.

De hepatita virala B, C, D ai auzit? Alte boli cronice care sunt vindecabile complet.

Depresia - la fel, e vindecabila.

Obezitatea - boala cronica vindecabila complet.

Etc etc

| Eireann a răspuns (pentru healerdx7):

Dispare complet dar riscul de recidiva poate sa fie si 75% la unele tipuri de cancer. Sansa ca o persoana care s-a "vindecat" (a intrat in remisie) de cancer sa il faca din nou e mult mai mare decat la restul populatiei.
Si da, am auzit de hepatita, am auzit si ca au forma acuta sau cronica.
Dar ai dreptate, eu m-am luat dupa partea asta a comentariului
"Credeți că bolile cronice se pot vindeca sau trata complet în ciuda a ceea ce susține medicina convențională ca nu se poate?" - su ma gandeam anume la cele despre care se spune ca nu pot sa fie vindecate ( diabet zaharat tip 1 sau 2, boala Alzheimer, etc).