| lazarsergiu a întrebat:

Ce parere aveti de lentilele de contact colorate.Adica cele care schimba culoarea ochilor. Le poate purta oricine? Sunt deranjante? Vreau raspunsuri cu motivatie! Funda :X!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioanais a răspuns:

In principiu lentilele de contact colorate pot fi purtate de oricine nu are restrictie medicala pentru asa ceva (o afectiune a ochiului, a retinei etc.) sau probleme de vedere care impun purtarea de lentile cu dioptrii sau ochelari. Daca sunt intretinute, curatate si aplicate corect lentilele nu au de ce sa fie deranjante, indiferent daca sunt colorate sau nu. Sunt cateva lucruri la care trebuie sa ai grija cand le aplici, si sa ai grija cum le pui si dai jos cand te machiezi. Gasesti pe net informatii detaliate, de exemplu aici http://www.cuidei.ro/2011/10/26/cum-se-pun-lentilele-de-contact/
Iti recomand sa le cumperi de la un cabinet oftalmologic sau magazin specializat de ochelari si nu prin diverse cunostinte sau ocazii. Acolo iti vor spune tot ce trebuie sa stii si ai garantia ca sunt ok, e vorba de ochii tai pana la urma. Eu am avut usoare senzatii de iritatie a ochilor 1 minut sau doua la primele aplicari, dar trec, e numai cat se obisnuieste ochiul.

5 răspunsuri:
| RadioactiveUranium a răspuns:

Prima oara te cam ustura si iti lacrimeaza ochiul dar te obisnuiesti cu timpul.Atentie! Nu purta lentilele altui coleg/a sau prieten/a nici chiar de la tata,sora, frate, mama

| Blonda23 a răspuns:

Hei! Eu am avut am si intotdeauna imi voi cumpara lentile pentru ca sunt blonda si vreau ochi albastrii!big grin. In legatura cu lentilele.DA! ele pot fi purtate de absolut oricine si sunt putin incomode la inceput, dar dupa 2 zile de la cumpararea si folosirea lor totul e OK!

| liviiiiiii a răspuns:

Si eu am avuth lentile.la inceput mau deranjat putin dar pana la urma m-am obisnuit cu ele...eu cred ca le poate purta orcine atat timp cat le suporta. sper ca ti-am fost d ajutor:*

| oana1234 a răspuns:

Lentilele de contact le poate purta orcine dar s-ar putea sa ramana fara vedere caci lentilele de contact sunt ca ochelari de vedere intelegi?

| lazarsergiu explică (pentru oana1234):

Sunt lentile de contact fara dioptrie