| Ynna_7289 a întrebat:

Scuzati categoria >:"
Deci vreau sa imi fac o parere despre lentilele de contact thinking
Pret, indicatii...
Lentilele de contact sunt daunatoare ochilor, adica imi pot strica ochii mai tare?
Cine imi da mai multe informatii primeste fundita happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc lentile de contact de 4 ani de zile, eu imi cumpar 3 perechi (deci 6 lentile) cu 130 RON (lentilele sunt SofLens produse de Bausch&Lomb, care-i cea mai buna firma), in mod normal trebuie sa porti o pereche o luna de zile, dar eu le port 2 luni si nu am probleme. Deci cu 130 RON imi asigur stocul de lentile pentru 6 luni, dar mai trebuie sa cumpar si substanta pentru curatare si pastrare, care ma ajunge cam 15 RON pe luna. Prima oara cand le pui o sa simti un usor disconfort, ca si cum ai avea ceva in ochi, dar dupa aia nici nu le mai simti, am auzit cazuri de persoane care uita ca au lentilele in ochi laughing. Sunt foarte confortabile, nu ma deranjeaza absolut deloc. Trebuie doar sa fii atenta, inainte sa le pui sau sa le scoti, trebuie neaparat sa te speli cu sapun pe maini, sa clatesti cu multa apa si sa-ti usuci mainile prin scuturare (astfel incat sa nu ai nicio scama de la prosop pe vreun deget). O singura data mi-a cazut o lentila din ochi si am pierdut-o, daca e sa se desprinda de pe ochi, o vezi la timp si o iei si o bagi in capacele (pe care eu le am la mine mereu). Exista mai multe tipuri de lentile, zilnice, lunare, day&night, si tot asa, eu folosesc lentile lunare, dimineata le pun, si seara la culcare le scot. Daca le tii prea mult pe ochi, ochii incep sa se usuce (se vor inrosi in zona irisului), si cum vezi ca s-au inrosit putin, trebuie sa le scoti neaparat. Daca ai ochii rosii de la lentile exista 2 solutii : Proculin (care iti inchide capilarele alea mici de sange din ochi, are rol estetic mai mult, si roseata dispare in cateva secunde) si lacrimi artificiale (care iti hidrateaza ochii, dar roseata dispare mai greu, peste 6 ore), poti sa nici nu folosesti vreo substanta, si doar sa dormi si va disparea roseata (daca nu e nasoala). Trebuie sa ai grija sa nu te freci la ochi, dar tu esti fata si oricum esti obisnuita de la machiaj sa nu te freci. Pot aparea probleme de la lentile, de exemplu, nu ti le scoti la timp, se inrosesc ochii si se irita (asta daca le tii MULT prea mult) si faci o conjunctivita, care e neplacuta. Sau mai e riscul tot punand si scotand lentilele sa-ti freci corneea prea mult si sa se deterioreze. Dar nu iti fa griji, eu port de 4 ani de zile si nu mi-a afectat cu nimic ochii, si eu fac in fiecare an un control amanuntit (imi verifica vederea, starea corneei, etc, ca sa vada daca ma afecteaze cumva lentilele). Eu te sfatuiesc sa iti iei, iti pot recomanda si site-uri de unde poti face comanda, da-mi un mesaj daca mai vrei informatii.

| Ruddy_2272 a răspuns:

Da.Trebuie sa faci un control la oftalmolog inainte, nu oricine are voi sa poarte lentile de contact.Trebuie sa ai o igiena fffbuna (daca nu te spleli f bine pe maini cand umbli cu lentilele poti face conjunctivita...). Trebuie sa-ti pui lacrimi artificiale pentru ca se usuca ochii si de aici alte probleme.Eu am purtat timp scurt. Daca respecti toate astea e relativ ok. Dar in timp pot aparea problemeDa.Trebuie sa faci un control la oftalmolog inainte, nu oricine are voi sa poarte lentile de contact.Trebuie sa ai o igiena fffbuna (daca nu te spleli f bine pe maini cand umbli cu lentilele poti face conjunctivita...). Trebuie sa-ti pui lacrimi artificiale pentru ca se usuca ochii si de aici alte probleme.Eu am purtat timp scurt. Daca respecti toate astea e relativ ok. Dar in timp pot aparea probleme