| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre atacul de panică! Eu datorită unui șoc posttraumatic am ajuns să am niște crize despre care medicii spun că sunt atacuri de panică, dar seamănă mai mult cu crizele parțiale de epilepsie despre care am citit pe internet. Am fost la 2 neurologi diferiți la consultație, plus RMN cerebral și mi s-a zis că nu am nimic. Voi părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Atacul de panica poate da manifestari psihosomatice si de aici confuzia. Atata timp cat investigatiile nu arata nimic patologic, inseamna ca ar fi cazul sa depasesti acea situatie care ti-a creat soc. Cere ajutorul prietenilor, familiei, preotului, psihologului si de ce nu, chiar unui psihiatru. Este nevoie de rabdare, sa te intelegi pe tine si sa lucrezi cu tine spre a depasi crizele.

| anonim_4396 explică (pentru AdelinaC):

De exemplu dacă beau un pahar de țuică, mă simt liniștit și dispare toată tensiunea aia și îngrijorarea. Cu timpul o să depășesc cred eu, deși 3 luni am trăit cu credința că eu am epilepsie

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Atacul de panică - isterizare inutilă având o denumire "științifică"

| Donsavas a răspuns:

Dacă medicii neurologi ti au sus ca nu ai epilepsie,e absurd sa te diagnostichezi singura cand n ai studii in domeniu si pe deasupra citesti de pe internet,unde nu toate informatiile sunt sigure,fiindca pot fi scrise de oricine,nu de specialiști.
Ai anxietate,iar crizele anxioase se numesc atacuri de panica. În epilepsie,crizele epileptice se numesc convulsii.
Oricum,medicatia anxiolitica este si anticonvulsiva, deci un epileptic poate trata si o eventuală anxietate, cum tu, tratandu te de atacuri de panica poti preveni si crizele epileptice, daca exista si nu sunt doar credința ta.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Eu nu am nici convulsii și nici nu îmi pierd cunoștința, nici nu cad. Tot a început de la un atac sever de panică în care am crezut că am făcut accident vascular cerebral și o să mor până vine ambulanța. După am inceput să am aceste crize, atacuri cum s-or numi ele, în care mă trec prin corp tot felul de senzații groaznice timp de 10-15 sec, iar după mă simt amețit, îmi e rău și mă doare capul.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,sunt doar atacuri de panica, nu te omora dar te chinuie psihic ori de câte ori le ai. Tratamentul psihiatric sau psihoterapeutic te vor vindeca.

| oz_1736 a răspuns:

Creierul tau e afectat psihic, spaima, diferite emotii cu care te-ai confruntat. Fizic nu ai nimic, ai rabdare cu tine. Sunt amintiri si alte emotii care ruleaza pe fundal, îs continuu pe modul deschis.

| Jigokunokishi a răspuns:

Pot fi atacuri de panica. Problema tine de partea mintala, nu de functionarea creierului sau a organismului. Apar cand esti in depresie, esti inxios, ai suferit din cauza a nu stiu ce in viata. Sunt niste manifestari care te alarmeaza si iti dau senzatia ca ai n probleme de sanatate cand, de fapt, e doar in mintea ta totul. Eventual ai putea sa faci consiliere sau psihoterapie.

| AdrianaB1 a răspuns:

Poate ceea ce ai citit pe internet nu este ceea ce-ți caracterizează atacurile.
Dacă ai făcut și RMN, cred că e ok!