| adeliz a întrebat:

Am o problema: am un caine de 2 ani (nu este de rasa) si in ultimul timp a inceput sa faca crize de epilepsie. Chiar nu stiu ce sa fac cu el deoarece medicii veterinari nu au un raspuns clar, adica majoritatea raspunsurilor au fost ceva de genul: nu se mai poate face nimic. In ultimul timp, crizele lui sunt din ce in ce mai dese si nu stiu cum il pot ajuta.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Melcul a răspuns:

Tratamentul epilepsiei la caini si catei
Presupune supraveghere in conditiile de adapostire care sa evite traumele. In cursul atacului se recomanda comprese reci pe cap, morfina sau fenobarbital. Intre atacuri, mai ales in zilele ce se apreciaza ca preced un nou atac se recomanda barbiturice impreuna cu o hidantoina. Se mai utilizeaza: diazepam, corticoizi, atropina.

| adeliz explică (pentru Melcul):

As fi dorit un raspuns de la o persoana care chiar a intampinat aceasta problema, nu care l-a gasit pe internet. Asa am gasit si eu dar, as vrea sa am mai multa sigranta in momentul in care incep sa-i administrez un tratament. Multumesc oricum pentru ajutor.

| Melcul a răspuns (pentru adeliz):

Si eu am avut si inca mai am catel dar sincer nu am patit cu ei asa ceva.Doar ce am gasit si eu de la o doctorita veterinara.Imi pare rau si eu sunt iubitor de animale si in special de catei.Acum am unul care tot asa este ca al tau nu este de rasa. Mult succes si nu renunta sa il ajuti pina la capat.

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nasol. si eu am fost in situatia de a-mi pune cainele la somn, dar nu din cauza epilepsiei. avea cancer mamar, bronsita si o chestie la sistemul osos...la fel cu veterinarii care nu stiau ce sa ii faca, prea batrana pentru operatii. am facut toate tratamentele si intr-o seara m-am gandit sa il sun pe veterinar sa o pun la somn. dimineata cand m-am trezit iau telefonul in mana, dau sa sun si vine mama in camera si imi zice ca a murit.

morala povestii: fa tot ce poti pentru caine in posibilitatile tale. momentul in care ti se pare ca se chinuie prea mult si ai facut tot ce este posibil, pune-l la somn. exista o limita intre extaz si agonie, daca stii ca ai facut tot ce poti si esti moral satisfacut, chinul tau este sa iei o decizie. daca este cum zici tu si nu gasesti nicio solutie, alege-ti arma: rabdare pentru chinurile suferite de caine sau mantaua de judecator, dar ramai la pace cu propria persoana ca faci ceea ce trebuie, fara regrete ulterioare.