| AlinElle89 a întrebat:

Ce parere aveti despre cura de slabit cu spirulina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu cunosc detalii despre cura, dar stiu ca spirulina este un supliment alimentar foarte sanatos, contine toti aminoacizii esentiali, minerale si vitamine de care are nevoie organismul tau.
Cred ca oricine tine o dieta are numai de castigat daca adauga si acest supliment la ea.

1 răspuns:
| adryana_6040 a răspuns:

In general, spirulina are efecte de intretinere si tonifiere, fiindutila pentru tratarea unor deficiente, dar, totodata, ofera o actiunede "curatare" a organismului. Cei cu un organism slabit, sau careasimileaza greu hrana o pot folosi, datorita proprietatii de a fi usordigerata si absorbita in organism. O mare parte din proteinele salese gasesc sub forma de biliproteina, care este "predigerata" chiar decatre spirulina. O mare parte din carbohidratii sai sunt desfacuti inramnoza, iar o parte mai mica (dar importanta) in glicogen. Acesteafurnizeaza organismului energie foarte curand dupa ingerarea lor. Aceiacare exagereaza cu consumul de proteine animale - care nu se asimileaza sidevin o povara pentru corp - vor putea sa beneficieze mai mult de aportulde proteine speciale ale spirulinei. In general, bolnavii supraponderali, hipoglicemici, diabetici, cancerosi, artritici, sau cu alte afectiunisimilare, pot avea un ajutor pretios in spirulina. Consumul a 10-15 grzilnic dintr-o astfel de proteina devine satisfacator pentru organism, putand inlocui in cea mai mare proportie proteinele animale. Un rolimportant il joaca spirulina in alimentatia unui bolnav cu severa afectarea ficatului rezultata din consumul exagerat de alcool sau alimente cuefect distructiv asupra nutrientilor, sau droguri. Spirulina protejeazarinichii impotriva efectelor unor medicamente foarte puternice.