| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre mancarea tip fast-food (junk-food)? Consumati acest tip de alimente (si de ce)? Argumentati.Cel mai bun raspuns primeste Funda happy.

PS: Nu am nevoie de eseuri,ci doar de pareri si opinii personale, strict personale!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Fast food nu am mai consumat de câțiva ani și nici nu pot spune că mi-e dor.
Am prieteni și rude ce au lucrat în locuri precum KFC, McDonald's și altele, care mi-au descris ce se întâmplă acolo. Nu eram nici înainte fan Fast Food, dar după ce am aflat cum stau treburile în interior, clar am renunțat complet.
În afara problemelor sanitare, mai sunt și problemele de sănătate cauzate de produse în sine, indiferent cât de bine și curat sunt pregătite. Oricine știe că o porție de cartofi prăjiți sau burger, sau orice tip de fast food, este plin de grăsimi saturate, sare și condimente folosite pentru a masca mirosurile și gustul rânced al produselor expirate.
Când am chef, îmi fac singur pizza sau hamburger...în cel mai rău caz, cumpăr din alea congelate.
Junk Food...mai merge câte o pungă de Lays la un film, dar atât.

| anonim_4396 explică (pentru 0rlando):

Orlando sunt de acord cu tine! Imi amintesc ca am vazut si eu o multime de documentare vizavi de asta, care aratau cum se prepara delicioasele si irezistibilele "chestii" junkie.Un Lays mai merge, eu eram into chips inainte, dar acum extrem de rar, o punga o data sau la doi ani... happy

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Conțin calorii goale, ai mânca mereu deoarece nu sunt consistente nutrițional, nu sunt sănătoase, duc foarte repede la luarea în greutate, lenevește metabolismul.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Eu de obicei nu consum fast-food si alte "minuni" din astea, dar din cand in cand imi iau o punga de chips de aia mai mica, iar uneori cand merg acasa de la lucru imi iau un kebab cu "de toate" in afara de maioneza, de toate insemnand ca pune in el si varza, castraveti, rosii, ceapa, deci o gramada de chestii bune.
1-2 pungi de chips si vreo 3-4 kebaburi intr-o luna nu este mult.
Apropo, merg la un fast-food local, nu la lanturile aste mari ca Mc-Donalds sau KFC, ca in alea nu am deloc incredere.

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

Zenithf apreciez raspunsul tau..Pai sa stii ca este foarte bine ca nu consumi des aceste "minuni" cum le zici tu.Eu nici macar nu am idee ce gust are acest kebab, dar recunosc ca mi-ai facut pofta :-).

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Kebab ii facut din carne gatita la protap. Traditional, este facut din carne de berbec, dar la noi se foloseste carne de pui in loc (la fel ca si la salata de boeuf, care ar trebui facuta cu carne de vita, nu de pui). happy
O chifla, 80 grame din aceasta carne, mai pune ceva cartofi prajiti, pe care pot sa-i refuz, apoi "de toate": maioneza, varza, castraveti (murati), rosii, ceapa, porumb, ketchup sau chilli. Mie imi place sa-l faca cu "de toate" in afara de maioneza, iar in loc de ketchup pun chilli. Nu-i o mancare foarte sanatoasa, dar este mai buna decat alte variante.

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

Prea suna bine,mereu am avut intentia macar de a gusta,dar n-am facut-o,din nici eu nu stiu ce motiv,desi pana acum cativa ani,mancam chiar de toate. Oricum pofta ii la locul ei =).

Intr-adevar este o varianta mai buna,fata de multe alte preparate,recunosc ca am gustat ceva o data,numai retin cum se numea, si continea multa maioneza, destul de buna, insa am citit ceea ce contine si m-am speriat, numai E-uri, in cantitati industriale.

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, iti dau voie sa manci si tu, zic ca de 2-3 ori pe luna nu face mult rau. Da' mai bine fara maioneza. laughing
Si inca ceva, numai de la un fast-food local, nu McDonalds sau altele din astea.

| 0rlando a răspuns (pentru Zenithf):

Că bine zici! Pe vremea când mâncam fast-food, mâncam doar din 3 locuri foarte mici. De ce mici? Pentru că aveau spațiu de depozitare mic, deci marfa nu avea timp să expire și totul era făcut în fața ta. Nu aveau nici o altă încăpere separată pentru nimic.

| Zenithf a răspuns (pentru 0rlando):

Inca un alt lucru de care ii bine sa tii seama, la unul care nu este non-stop, daca se gata produsele spre sfarsitul programului, atunci poti sa te bazezi ca astia aduc/fac in fiecare zi produse proaspete. La fel si la placintarii, cofetarii si alte dughene. big grin

| mona a răspuns:

Nu am o parere buna despre aceasta,, mancare,, pentru ca nu face bine la sanatate, eu consum poate maxm de 2 ori pe an asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru mona):

Iti dai seama ca este perfect asa! Consumul din ce in ce mai des al acestor alimente conduce la dependenta, nu degeaba ii America plina de "fat junkies" happy.

| BiuL a răspuns:

Mananc pentru ca in primul rand sunt gustoase, si accesibile (gasesti peste tot la un pret care nu e piperat) si bineinteles tin de foame. Insa pentru ca nu vreau sa ma ingras, incerc sa mananc doar odata sau de doua ori pe luna. Plus ca dau un fel depedenta, cu cat mananci mai des cu atat ti-e pofta mai des. Si nici nu vreau sa ma inbolnavesc, grasimea aia si sarea in exces nu sunt bune, dar na consumate rar si nu in cantitati foarte mari nu sunt asa daunatoare. Stii cum e fiecare lucru are si avantaje si dezavantaje, important e sa faci totul cu masura.

| anonim_4396 explică (pentru BiuL):

BiuL,intr-adevar,ai dreptate,eu am scapat definitiv de aceste pofte, pentru alimentele de tip fast-food, si niciodata nu am consumat in cantitati uluitoare, doar o data pe an, sau la doi ani.Se spuna ca obiceiurile nesanatoase, vin din alimente nesanatoase. happy Apreciez raspunsul, ii numai bun, asta ca si opinie personala, fiindca asta ma interesa.

| Azµre a răspuns:

1) Când ție foame și vrei ceva rapid să taie pofta de mancare sunt bune dar nu în exces.

| CrazyRat a răspuns:

Nu ii tocmai sanatoasa si indicata.
Is genul ce mananca foarte rar mancare de orice fel, dar cand is in oras si stiu ca nu voi ajunge acasa devreme mai bine zis pe fuga mai imi iau si eu ceva de la fast-food daca ma "rontaie" stomacul si stiu ca nu voi apuca sa mananc ceva o perioada, deci chit ca nu ii sanatoasa si indicata nu strica odata la nu stiu cat timp decat sa nu mananci deloc in ziua respectiva.