| Seroquel a întrebat:

Ce parere aveti despre psihiatri si medicatia psihotropa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exact aceeasi parere pe care o am despre intreaga medicina alopata: multumesc lui Dumnzeu ca exista.
S-a descoperit ca bolile psihice sunt determinate de dezechilibrul unor substante din creier. Asa cum diabetul e dat de insuficienta de insulina, tot asa diversi mediatori din creier determina boli psihice. Tratamentul psihotrop incearca si reuseste intr-o buna masura sa ii ajute pe acesti bolnavi, ami ales pe cei acre se lasa ajutati (e complicat, fiindca boala psihica afecteaza discernamantul si pacientul se poate opune tratamentului sau vindecarii, ca simptom al bolii sale psihice). Asa cum SIDA este o boala infectioasa care distruge sistemul imun, tocmai cel acre ar trebui sa se lupte cu infectia, tot asa bolile psihice distrug capacitatea pacientului de a-si recunoaste boala si a se lupta cu ea

| Mclaren12 a răspuns:

Nu stiu bre Vernusio. Nu este normal sa iei pastile pentru ceva ce tine psihic. Nu cred ca este posibil ca pastilele sa te vindece de probleme psihice.

| francut a răspuns (pentru Mclaren12):

Corect! Indiferent de ce ni se spune ca sa fim indopati cu droguri legale (medicamentele).

| Mclaren12 a răspuns (pentru francut):

Da, nici nu-s bune si mai dau si dependenta. Am o vecina care are schizofrenie si pastilele nu fac decat sa-i amelioreze simptomele pe termen scurt. Asa se intampla cand bolile alimenteaza o industrie globala.

| Seroquel explică (pentru Mclaren12):

Daca nu ar lua tratamentul ala vecina ta ar dezvolta halucinatii auditive, vizuale, delir sau ar intea in sevraj.Asa ca tratamentul ala, pentru ea, e vital, crede-ma.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Seroquel):

Da știu că este vital dar din cauza jegoșilor care dețin industria farmaceutică sunt ascunse tratamente naturiste și spirituale cu adevărat eficiente și care n-ar avea niciun motiv să fie foarte costisitoare pentru că nu necesită nu știu ce tehnologie sofisticată sau ani întregi de tratament.