| emy a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi. Ce parere aveti despre cei care au nevoie de psihologi, de psihiatri? Credeti ca sunt nebuni? Dar despre psihologi si psihiatri ce parere aveti? Argumentati! Va multumesc anticipat si va doresc o seara placuta in continuare!

Răspuns Câştigător
| pengu a răspuns:

Bună cristy,
eu sunt studentă la psiho și își pot spune în mod clar că cei care merg la un psiholog nu merg pentru că sunt nebuni (în cea mai mare parte - 90 - 95%). ei au o problemă de ordin psihic (care poate însemna o disfuncție la nivelul vorbirii - o persoana bâlbâită, ori o amnezie - din urma unui accident, ori o problemă de comunicare în cuplu etc.) așa cum oricare dintre noi merge la doctor atunci când are o problemă de ordin fizic.
pentru că educația este așa cum este în țara noastră, s-a dus vestea că un om care merge la un psiholog este nebun, atunci cei care dau un test de atenție (interpretat de un psiholog) pentru carnetul de conducere, sunt nebuni?! uau, ce da' nebuni în țara astahee hee
psihiatrii în schimb, au mai mult contact cu așa-zișii nebuni, datorită faptului că ei sunt cei care lucrează într-o proporție mai mare în spitale și sanatorii pentru "nebuni", dar de asemenea ca și în cazul psihologului, nu trebuie catalogat ca fiind nebun un om care are nevoie de un psihiatru.
eu una, admir oamenii care recunosc că au o problemă și vor să facă ceva în sensul astă (psihic vorbind), fie că aleg să încerce singuri ori că apelează la ajutorul unui specialist, căci totuși suntem și noi buni la ceva, nu ne chinuim cu ore de practică, module de dezvoltare personală și 5 ani de facultate degeaba, cum zic unii care vorbesc din auzite...
cât despre psihologi și psihiatrii, ce pot spune, sunt oameni interesanți, de la care poți învăța multe (ca în fiecare domeniu, de altfel) și în general destul de ok, deși ca peste tot, mai sunt și câțiva care sunt tocmai opusul, este normal, nu toți oamenii suntem la fel.
o seară plăcută și ție cristy tongue

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu repet ce a spus penguina (sunt doua joburi diferite); la noi in tara de-abia a inceput sa fie privita cu alti ochi meseria de psiholog si din ce in ce mai multi oameni merg la grupuri de dezvoltare sau la sedinte individuale pentru a se cunoaste mai bine, a-si descoperi resursele si a gasi modalitati de a se descurca in diverse situatii de viata mai dificile. Eu am lucrat si in grupuri de dezvoltare si individual cu mai multi oameni si niciunul nu era "nebun".
Nu inseamna ca daca apelezi la psiholog nu esti capabil sa te descurci singur; psihologul nu e un vraci sau un atoatestiutor care iti da sfaturi sau raspunsuri, ci mai degraba un facilitator, un indrumator care te ajuta sa iti gasesti singur raspunsurile.
Psihiatrii sunt cei care lucreaza cu cazuri ce au trecut de limita normalitatii, necesita de cele mai multe ori internare, medicatie etc. Nu pot generaliza parerea mea despre psihologi/psihiatri, ca si in alte meserii sunt unii profesionisti si unii degeaba.
I'm online, m-ai amuzat tare: "problema e ca dupa ce ca le tot, iti mai iau si banii". Adica dupa ce ca imi faci favoarea sa imi rapesti o ora din viata ca sa imi spui problemele pe care le ai si eu incerc sa fiu prezenta, suportiva si utila pentru tine, mai am tupeu sa iti cer si bani? Hmmm, ai dreptate. Am sa propun voluntariatul dupa cei 7 ani de scoala si formare pe care ii facem ca sa putem ajuta clientul.

| AdelinaC a răspuns:

Buna! Nu cred deloc ca sunt nebuni. Poate acea persoana care se duce la phiholog simte nevoia sa vorbeasca cu cineva indreptatit sa-i dea sfaturi bune sau poate vor numai sa se descarce emotional in fata unei persoane instruite si gata sa-l asculte.
Despre psihologi si psihiatrii am o parere buna pentru ca psihicul uman este cel mai greu de patruns si de inteles si nu oricine poate sa faca lucrurile astea.Este greu sa urmezi facultatea de psihologie si mai apoi sa si pui in aplicare tot ce ai invatat acolo.Ca psiholog iti trebuie multa rabdare si intelegere fata de oameni.
O seara buna!

| EUSIATIT a răspuns:

Cei ce au nevoie de acesti specialisti este ff bine ca apeleza. la ei ca nu se lasa infrinti de boala [pentru ca este o boala si nu i de ris ]se poate agrava si daca nu te ajuti singur pot medicii sa ti dea toate medicamentele din lume.Parere despre specialisti]ok sunt oameni normali ca si ceilalti care intradevr te ajuta [ eu am apelat la acestia si multumesc ca am reusit sa trec peste. nu pot spune si nu doresc nimanui sa aiba parte de asa ceva. dar sa nu evite sa i fie rusine sa apeleze la ei.[pshihiatri sau pshihohogi]

| emy explică:

@I'm Online:Nu stiu daca poti tu sa fii psihologul tau intotdeauna.De exemplu, daca esti un om complexat, daca ai o depresie, daca esti dezorientat(adica nu stii in ce directie sa o apuci), ai nevoie de ajutor, de indrumare.In cazul in care esti complexat, trebuie ca cineva care are metoda sa te ajute sa scapi de acele complexe, sa te ajute sa corectezi unele chestii etc. Daca ai o depresie, ai nevoie de cineva care sa te ajute sa te simti un om normal, sa-ti dea incredere in tine, in oameni si in viata(caci asta e una din probleme in cazul depresiei). Iar daca esti dezorientat si nu-ti gasesti directia, sigur ca e nevoie de cineva care sa te ajute sa o gasesti.Vezica pe internet gasesti multe informatii de acest gen.A.si mai scrie ca faptul ca apelezi la un psiholog, nu inseamna ca esti un om slab sau ca nu ai vointa. Vointa nu este suficienta in unele afectiunipsihologice, sa zic asa.De exemplu, depresia nu o faci pentru ca esti slab sau ca n-ai vointa, ci din cauza lipsurilor:materiale sau de afectiune, a unei agresiuni sexuale(in special), a pierderii cuiva drag etc.Vezi ca pe net sunt multe informatii despre aceasta boala. Din pacate, unii depresivi, din teama de a fi etichetati sau pentru ca ei considera ca sunt oameni slabi, nu apeleaza la psiholog.Astfel,boala se agraveaza si, astfel se ajung la sinucidere, din pacate.

| emy explică:

@Gangstagirlbig grine ce la psihiatru merg doar nebunii? De exemplu, nevroza, depresia, sunt boli ale sistemului nervos, ale sufletului, se trateaza si la psihiatru si un om care le are poate sa duca o viata normala.Am vazut si am auzit cazuri in care un om cu afectiuni neurologice, psihologice(sa zic aa), poate face mai mult decat un om care se considera normal, si ii trateaza cu dispret pe acestia si ii numeste nebuni.Cat despre afectiunile acestea, daca nu sunt tratate corect si la timp, intr-adevar, pot duce la nebunie.
Mai multe informatii despre acestea se gasesc pe internet(si sunt o gramada).

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Sînt doar oameni cu probleme ce au nevoie de ajutor.

| Dominicc a răspuns:

Nu sunt oameni nebuni sau. am rog.
SinceR? si eu am ajuns o data pe acolo. Adica bine, la psihologii scolii. Faza e ca am ajuns la usa. mai erau niste fete acolo, a zis aia sa revin peste 1 ora... si m-a vazut un prof ca veneam de acolo. I-am spus ca nu ma simt asa stralucit psihic, adica sunt trist si ar trebui sa isi zica parerea cineva care se pricepe. Acel prof mi-a zis ca la problema mea nu am nevoie de asa ceva, sunt inca tanar si daca acum nu ma pot controla singur si sa iau decizii bune atunci cand voi fi pe la 27-33 de ani ce mai fac? Bine. am vorbit mai multe atunci cu el Un prof ffoarte bun.
Daca am mai fost la psiholoaga? Nu. am renuntat. Adica oricat de greu mi-a fost. nu m-am mai dus.
Ce cred eu despre ei? Sunt niste oameni rabdatorii caree asculta cu atentie si te pun la diferite joculete ca sa iti inteleaga mentalitatea. Daca ai fi cu capu pe umeri, ai fi trecut prin multe chestii si probleme, si inca esti ok... Tu insuti esti psihologu; l tau,

Si da. avem nevoie de ei. Multe persoane s-au dus si inca se duc. Chiar daca nu recunosc unii. Acolo iti poti "varsa" gandirea.

Problema? ca dupa ce ca le "scuipi" tot... iti mai iau si banii nesimtiti... off off

| euShnUmAIeU a răspuns:

Si eu am fost la psihologul scolii si pot sa spun ca mi-a placut foarte mult, adica am discutat liber, ne-am jucat.Si nu esti nebun doar ai nevoie sa vorbesti cu cineva.

| Gangsta girl` ;x a răspuns:

Psihologu si Psihiatru sunt doua chesti diferite! La psiholog mergi cand ai probleme si vrei sa vorbesti cu cineva si la psihiatru daca esti nebun.Deci nu toti sunt nebuni.Si psihologi si psihiatri isi fac meseria, deci e nevoie si de eihappy.

Peace!happy

| nWbbix a răspuns:

La psiholog nu e rau daca ajungi, din contra, e chiar foarte bine si recomandat, te va ajuta sa te autoinitiezi. La psihiatru e rau daca ajungi.