| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre vaccinuri? Eu nu sunt deloc de acord cu ele.Dupa toate chimicalele care le contin,dupa reactiile adverse etc. Ma intreb? cata saracie este in tara,pentru toate nu sunt bani (pensii mici,salarii la fel,in spitale conditii socante,nu au nici pansamente )dar cand e vorba de vaccinuri niciodata nu lipsesc,cel mult intarzie putin administrarea unuia. Oare cum se gasesc mereu bani pentru ele? Cine este asa de "grijuliu" cu "sanatatea "copiilor nostri? Medicii de familie pun mari presiuni asupra parintilor pentru a si vaccina copii, de ce sunt asa insistenti? nu pot ei dormi noaptea ca copilul lui Xsau Y poate face oreion? Peste tot scrie ca se fac presiuni si asupra lor pentru a ne face sa vaccinam copii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dyanagabryela a răspuns:

Vaccinurile in sine reprezinta o forma de imunizare artificiala. Scopul lor nu este nici pe departe de a inrautati starea de sanatate a pacientilor, ci de a preveni posibilele imbolnaviri si poate chiar epidemii (pojar, oreion, etc. in cazul copiilor). Trebuie sa recunoastem ca nu traim intr-o tara deosebit de dezvoltata si ca ale noastre conditii din institutiile medicale nu sunt excelente, motive pentru care iminizarea trebuie supravegheata de pacient. Aici ma refer la seringile refolosite sau la alte obiecte prin care se pot transmite virusi de la alti pacienti. Reactii adverse exista. Nici un Vaccin nu e 100% sigur, dar ca parinte, ai dreptul de a refuza prin semnatura anumite imunizari ale copilului in cazul in care nu esti de acord. Acum ani buni de zile elevilor li se facea acel vaccin care lasa o usoara cicatrice. Vreau sa-ti spun ca eu nu am facut acel vaccin si sunt perfect sanatoasa, nici nu am suferit in trecut de vreo boala grava/contagioasa.
In concluzie, ramane strict la alegerea pacientului daca vrea sau nu sa se imunizeze printr-o astfel de metoda, dar decat sa iti introduci cu buna stiinta germeni atenuati in corp, mai bine ai un regim de viata sanatos, o igiena corespunzatoare si previi bolile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu cred ca parerea ta este valida intr vreun fel avand in vedere ca nu ai nicio pregatire medicala. Intr-adevar nici eu nu am o astfel de pregatire, dar imi pot argumenta punctul de vedere.

Ai fost influentat de campania de rahat si de 2 lei dusa de vreo cateva fufe online care se considera mari experte. TOTAL gresit. Ai idee cate boli au fost aproape de eradicare datorita vaccinului? Ai idee cata protectie ofera unui organism?
Rujeola, rubeola, oreion, tetanos? Ai auzit de ele? Sun boli care sunt aproape de extinctie datorita vaccinului.

Ia zi cum e sa protejezi 1 milion de copii de niste boli iar din acel milion 10 sa aiba reactii adverse? Parca e mai bine decat 1 milion de copii bolnavi.

Studiul ala de rahat care a fost facut de un englez parca, cum ca vaccinurile ar crea autism, ghici ce, a fost infirma, a fost retras si mai mult medicului care l a scris i s-a retras dreptul de practica in medicina pentru ca a recunoscut ca a falsificat datele experiementului.

Administrarea vaccinului nu e o conspiratie mondiala, e doar o obligatie a statului sa aiba grija de sanatatea cetatenilor. Mama mea este medic de familie si da face presiuni asupra parintilor sa isi vaccineze copii, nu pentru ca nu ar putea ea sa doarma noapte si pentru ca dupa 40 ani de medicina este constienta de pericolele bolilor si de protectia pe care o ofera vaccinul. Este meseria ei sa aiba grija de pacienti iar vaccinul e cea mai buna metoda de preventie.

Sincer sustin si sper sa apara o legislatie care sa oblige parintii sa isi vaccineze copii, iar in caz de refuz, fara un motiv intemeiat fie sa fie amendati rau de tot fie sa fie acuzati penal de tentativa de omor la adresa copilului.

PS: Stiai ca in Germania, datorita acestui curent anti vaccin a aparut un val de cazuri rujeola dupa ani intregi cand nu se mai intalnea niciunul?

| marusi a răspuns (pentru suntserios):

Iti raspund cu intarziere si as vrea sa o intrebi pe mama ta medic, cu cat este platita pentru un vaccin.Am auzit ca doctorii de familie primesc bani pentru fiecare vaccinat.Nu,nu am fost influentata de nici o campanie de rahat.Intr-o zi vei avea copii si daca unul din cei 10 cxu reactii adverse dintr-un milion va fi al tau? vrei ca parintii sa fie amendati "rau de tot".

| suntserios a răspuns (pentru marusi):

Ba da, sunt sigur ca ai fost influentat(a). Pana sa apara aceste aversiuni online impotriva avaccinarii nimeni nu avea aceste pareri si sa fim seriosi, stim cat de influent e mediul asta online.

Si da, cand voi avea copil in mod clar il voi vaccina, riscul ca el sa aiba acele reactii adverse este minim in comparatie cu bolile la care l as expune daca nu l as vaccina.

Iti garanteaza 100% ca mama mea nu a primit niciodata vreun ban pentru niciun vaccin, mai mult de atat cand eram si eu la varsta vaccinarii a scos bani din buzunar sa imi cumpere toate vaccinurile posibile pe langa cele asigurate de stat.

| SkyPilot a răspuns:

Vaccinurile au utilitatea lor. Ele ssalveaza vieti, si de cele mai multe ori te costa mult mai putin sa vaccinezi spre exemplu o scoala decat te costa de exemplu spitalizarea catorva cazuri de meningita in acea scoala. Ca sa nu mai vorbim de suferinta copiilor si riscurile la care sunt expusi.