| KrayzeeAna a întrebat:

Ce patesti daca bei clor? thinking Vreau raspunsuri serioase, nu mistouri pls happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| babaliba a răspuns:

Influenţa clorului asupra organismului :
1 ppm Cl2 /aer (volum) permite respiraţia pe parcurs de ore fără a se decela mirosul.
3, 5 ppm Cl2 miros detectabil
4 ppm Cl2 permite lucrul o oră fără probleme deosebite
5 ppm Cl2 provoacă probleme de respiraţie după câteva minute
15, 1 ppm Cl2 irită mucoasa nazală
30, 2 ppm Cl2 provoacă tusea
40-60 ppm Cl2 după circa 30 min. provoacă edem pulmonar
1000 ppm Cl2 – doză cu efect letal
Expunerea pe termen lung la inhalaţii cu clor duce la agravarea unor boli precum astmul, bolile de inimă, blocaj cronic al plămânilor, iar netratarea şi nespitalizarea persoanelor afectate de la primele simptome poate duce la deces. In acest fel, populaţia care locuieşte în zona de propagare a substanţei toxice (clorul gazos) este necesar să fie informată despre modul cum se va comporta şi măsurile de securitate prevăzute în exploatare şi adoptate de S.C. APAVITAL S.A. Iaşi în situaţii de accidente cu clor, funditaAA?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai face una dintre cele mai mari tampenii posibile. Se va forma acid clorhidric si va arde tot traiectul digestiv si alte organe. Numai bine!

neluL
| neluL a răspuns:

Te curetzi! dar asta e intrebare serioasa? Clorul nu este fabricat pentru a se bea!

Răspuns utilizator avertizat
| Cronki a răspuns:

Cu siguranta nu e cea mai buna metoda de sinucidere, mai degraba o metoda de tortura!

| Innovation a răspuns:

Scuza-ma dar e un pic dili lili intrebare.De ce ai vrea sa bei clor? Nu este deloc bine sa bei clor.Este ca un fel de otrava.

| ledzeppelin a răspuns:

Cand eram mica(aveam vreo 4 ani) imi era sete si am vazut o sticla in bucatarie si am baut si era clor.noroc ca nu apucasem sa inghit si am varsat totul inapoi dupa care mi-a fost rau.

| nevermint a răspuns:

Te cureti cu siguranta!

| summertime a răspuns:

Depinde si ce cantitate bei. Daca bei mult(peste 100 g) este de raustraight face. Sper ca nu vrei sa te sinucizi...

| andragrigoras2000 a răspuns:

Eu zic ca e posibil sa morisadcauta pe google ca nu sunt sigura.dar depinde si ce cantitate beihappy

| Quest a răspuns:

Vei avea arsuri foarte puternice, deci e de rau. Neaparat anunta medicul daca ai facut asa ceva.

| OmNom a răspuns:

Mori:ti se arde esofagul stomacul si intestinele sau poti sa ramai in viata numai ca chinuiesti deoarece ti se arde esofagul si nu mai poti sa mananci iti baga un tug gastricprin care it da mancare... si ramai fara voce! nu incerca caci in cele mai multe cazuri poti muri sa ramai blestemat pe viata.

| Sia_Patri_1997 a răspuns:

Eu am baut clor si nu am avut nimic laughing))