| wizzkidon a întrebat:

Aveti idee ce cauze pot intervenii daca inghiti apa cu clor ( la piscina )?
Ma refer la o doza serioasa de apa cu clor.
Vreau raspunsuri serioase!
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Ei, atunci nu trebuie sa vorbesti sub apabig grin iar respiratia trebuie invatata. Daca ai un antrenor el ar fi trebuit sa-ti explice aceste lucruri elementare dar cum se spune daca nu te lovesti de pragul de sus nu vei sti sa apleci capul.

Oricum nu-ti face griji pentru ca eu am baut apa din mare prima data si crede-ma ca nu se compara la gust! Aveam vreo 5-6 ani dar imi placea la nebunie sa-l vad pe tata(Dumnezeu sa-l odihneasca) cum inoata dincolo de geamandura si, ca pe vremea aceea nu existau skijet-uri, salvamarii incercau sa-l prinda cu barcile sa-l amendeze.Multi ani am trait aceste clipe vara si m-a motivat sa invat sa inot bine.Nu am facut inot dar am facut sport de performanta multi ani.

Deci in privinta apei baute nu ai de ce sa-ti faci griji decat daca dupa vreo 2-3 zile te simti rau/varsaturi/etc.
Stai linistit ca nu esti singurul si nici ultimul care a "gustat" apa piscinei! Mai repede poti avea probleme daca mananci un fruct nespalat care poate a trecut prin ceva maini pana la tine decat o gura doua de apa cu ceva clor in plusbig grin
Spor la invatat si ca un sfat gandeste-te ca apa e cel mai raspandit element din natura deci trebuie sa fim oarecum ca delfinii fara a-ti fi frica de ea.

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Clor exista si in apa de la chiuveta dar in cantitati mai reduse asa ca chiar daca ai inghitit apa din piscina nu are ce ce sa te afecteze.Acum depinde de organism poate o balonare usoara si/sau un "scaun" mai moale (diarie) dar pe o perioada scurta de timp maxim o zi.In rest nimicbig grin
Inveti sa inoti? Ca altfel nu-mi explic de ce ti gura deschisa in piscina/strand/apa in general.
E drept ca apa mai intra si in nas dar asta nu inseamna ca trebuie sa o inghiti!
Succes thumbs up

| wizzkidon explică (pentru stlucian):

Da, invat sa inot big grin

| stlucian a răspuns (pentru wizzkidon):

Ei, atunci nu trebuie sa vorbesti sub apabig grin iar respiratia trebuie invatata. Daca ai un antrenor el ar fi trebuit sa-ti explice aceste lucruri elementare dar cum se spune daca nu te lovesti de pragul de sus nu vei sti sa apleci capul.

Oricum nu-ti face griji pentru ca eu am baut apa din mare prima data si crede-ma ca nu se compara la gust! Aveam vreo 5-6 ani dar imi placea la nebunie sa-l vad pe tata(Dumnezeu sa-l odihneasca) cum inoata dincolo de geamandura si, ca pe vremea aceea nu existau skijet-uri, salvamarii incercau sa-l prinda cu barcile sa-l amendeze.Multi ani am trait aceste clipe vara si m-a motivat sa invat sa inot bine.Nu am facut inot dar am facut sport de performanta multi ani.

Deci in privinta apei baute nu ai de ce sa-ti faci griji decat daca dupa vreo 2-3 zile te simti rau/varsaturi/etc.
Stai linistit ca nu esti singurul si nici ultimul care a "gustat" apa piscinei! Mai repede poti avea probleme daca mananci un fruct nespalat care poate a trecut prin ceva maini pana la tine decat o gura doua de apa cu ceva clor in plusbig grin
Spor la invatat si ca un sfat gandeste-te ca apa e cel mai raspandit element din natura deci trebuie sa fim oarecum ca delfinii fara a-ti fi frica de ea.

| Julia_Julia_1984 a răspuns:

Buna,

Daca ai inghitit o cantitate serioasa, din cate stiu poate sa te doara burta, sau un scaun putin mai moale. Nu cred ca se poate intampla altceva.

Sper ca ti-am fost de folos!
O zi placuta! (Funditaa?)