| BlueDiamond a întrebat:

Ce pot face ca sa scap de febra musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prin exerciții ușoare câteva zile la rând.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| DayByDay a răspuns:

Calmantele
Durerea musculara se instaleaza in aproximativ 24 de ore de la efectuarea exercitiilor si atinge apogeul dupa 48 de ore. Ibuprofenul este o substanta eficienta in ameliorarea durerii musculare si se gaseste in diverse medicamente calmante. Pentru a-si putea face efectul cat mai bine, ia calmantele chiar imediat dupa exercitiile fizice si continua pana cand durerea musculara dispare.

Bea multe lichide
Durerile musculare apar deseori din cauza faptului ca muschii nu contin suficient lichid. Este necesar sa bei apa inainte, in timpul exercitiilor si dupa exercitii.

Masajul
Daca ai timp, rezerva-ti o sedinta la un salon de masaj. Febra musculara se instaleaza cand reactiile chimice care au loc la nivelul muschilor in timpul efortului au ca rezultat o substanta toxica numita acid lactic. Acest efect apare dupa o perioada de sedentarism sau dupa un set de exercitii efectuate fara incalzire. Prin intensificarea circulatiei sangelui, masajul ajuta la eliminarea acidului lactic din muschi si prin urmare la calmarea durerii.

Continua sa faci miscare
Daca durerea este suportabila, fa cateva exercitii usoare. Cea mai buna optiune este sa faci aceleasi tipuri de exercitii care ti-au provocat febra musculara, dar la o intensitate mult mai mica. Executand aceleasi exercitii, vei folosi grupele musculare care sunt afectate de febra musculara, vei intensifica ciculatia sanguina, care va determina eliminarea rapida a acidului lactic din tesuturi.

http://www.csid.ro/sport/scapa-de-febra-musculara-2744451/

| Serendipity17 a răspuns:

Febra musculara e buna, atunci muschii se repara.
In loc sa te intrebi cum sa scapi, ia si mananca niste carne sa se refaca muschii si mai puternici smug

| Beykutza a răspuns:

Sa faci multe exercitii...intide-ti picioarele, incearca sa faci spagatul. Daca nu vrei sa mai faci febra musculara dupa ce alergi sau depinde de la ce faci tu febra musculara fa exercitii...:*

| Anileda a răspuns:

Exercitii fizice!
Febra musculara se scapa tot cu ajutorul exercitiilor fizice!
Da-i drumul la alergat si la niste gimnastica!
Sport l-a scapat!

| AndutzaAndu a răspuns:

Păi, trebuie să faci mişcare ca să scapi mai repede de febra musculară, dacă stai numai, febra musculară o să treacă mai greu.

| Alecsandraa97 a răspuns:

Sa astepti... daca mancai ciocolata inainte de a face miscarea care a provocat febra, nu se intampla astabig grin.

Vindecare grabnica:*!

| Anonima_5812 a răspuns:

Fa o baie la tot corpul si in ea pune cateva picaturi de ulei esential.
Fa exercitii usoare si mananca ciocolata.

| Anonima_5812 a răspuns:

Ulei esential de busuioc

| Anonima_5812 a răspuns:

Incearca sa faci cat mai multe dusuri calde.
Dupa efort iei vitamina C, iti iei de la farmacie si tii si tu sub limba cateva tablete pe zi.

N-are nici un fel de contraindicatii, din cate stiu eu.

Daca tot faci drumul pana la farmacie pentru vit C ia-ti si un unguent pentru sportivi.

Mai poti sa-ti tii si comprese reci.

| YrINaismissingtheoldTPU a răspuns:

Adrian e singuru care are dreptate:intr-adevar cu aspirina si un dus fierbinte...eu fac basket si cand fac febra musculara cu astea imi trece imdiathappy

| YoungHomie a răspuns:

Vaiiilaughing eu fac antrenamente de 3 ori pe saptamana si am avut de multe ori febra musculara. Cel mai bine e sa faci exercitii, iti trece mai repede decat atunci cand stai si astepti sa treaca de la sinehappy

| yuli98pink a răspuns:

Hi :* Ia o aspirina si fa niste miscare.
Good Luck