| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de febra musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cu aspirina.Serios!

| Corina a răspuns:

De obicei, febra musculara trece cu nebagare de seama. Trece de la sine. Dar cred ca si facand sport, dar mai moderat. Vorba aceea: cui pe cui se scoate! Si pentru orice eventualitate, luand 1-2 aspirine. Sanatate maxima!

luciana
| luciana a răspuns:

Trebuie sa iei o aspirina /zi si sa te ungi cu Diclofenac gel pentru a trece mai repede; Apoi bai calde la picioare in timpul carora faci si putin masaj acolo unde locul este dureros, sa consumi glucoza care este buna pentru asa ceva si ciocolata cateva bucatele/zi. Multa sanatate si sa te aud ca fugi fara sa te mai doara ceva. Lucien.

| eugem35 a răspuns:

Multa miscare si poti folosi dicoflenac unguent lioton gel, fastum gel, puterea ursului, masaje

| Bucatarul.com a răspuns:

@madalina, mai bine taci acolo!
Febra musculara trece intr-adevar si singura, dar pentru a face febra sa dispara cand doresti tu trebuie sa faci alte exercitii care sa incalzeasca muschiul.

Auzi la ea, nu mai face sport, fac pariu ca tu madalina fie esti vreo fitoasa cu nasu pe sus si iti e frica sa alergi ca vei transpira, fie esti o fata grasa care plange ca este grasa, dar in acelasi timp mananca o gogoasa cu ciocolata si umpluta cu crema (kalorii 2000 /100 g)

| johnny_1840 a răspuns:

Astepti 4 zile happy jajajaja

| madalina_5722 a răspuns:

Iti trece de la sine(dar nu mai trebuie sa faci sport pana cand nu-ti tece)winking

| adellina a răspuns:

Trece cu aspirina, sigur! Iti poti face o baie cu sare pentru ca ajuta foarte mult si sa mananci ceva dulce, sau poti chiar lua o lingurita de zahar.happy

| lifeistough a răspuns:

Mananca ceva dulce(ciocolata, zahar) pentru a elimina acidul lactic care s-a acumulat in fibrele musculare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie imi trece doar daca alerg, fac un efort.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa o baie in apa cu sare.
Ps : sa nu te bagi cu abdomenu.

| stefanradu a răspuns:

Salut,

Am scris un articol interesant despre febra musculara, ce este, de ce apare, si cum poti sa scapi de ea.
Il gasesti aici:
http://hunkbody.ro/febra-musculara-ce-este-si-cum-scapi-de-ea/

| jumbO a răspuns:

Daca te doare foarte tare. sa stai cu picioarele in sus rezemate de ceva. si poate trece si fara sa faci ceva numa sa nu faci sport!

| marianaa a răspuns:

Poti sa faci sport, stiu ca e cam dureros dar merge!