| qieiqpalz a întrebat:

Ce pot sa fac daca mama mea ma enerveaza foarte mult ea toata ziua e cu gura pe mine si eu de vreo 1 an jumate ma enervez foarte repede eu care eram foarte calm inainte eu nu am prieteni pentru ca toti m-au lasat eu fiind gras ..eu nu am pe nime care ma intelege tata am crezut ca ma intelege dar aparent mi.a dat de inteles ca si pe el il doare la ciocan de mine mama mea nu are timp de mine de fiecare data cand am vrut da vorbesc cu ea ea spune ca nu are timp sa o las in pace si orice i-as zice ea spune la toata familia ce as putea face? la psihologul scoli nu ma duc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Pai incepe sa te schimbi, cauta informatii pe net care sa te ajute sa slabesti de exemplu, nutritie. Asa vei fi mai activ, facand sport, ocupandu-te mai mult de alimentatie si poti incepe sa lucrezi si la alte lucruri. Daca zici ca sta cu gura pe tine inseamna ca ori faci ceva ori nu faci nimic.
Cateva sfaturi pentru slabit :
Antrenament cu greutati, deficit caloric, putini carbohidrati, multe proteine. Nu trebuie sa te infometezi, doar cauta alimente care sa contina putine calorii si proteine.

| qieiqpalz explică (pentru Sn4k3):

Eu stiu sa slabesc si m-am apucat am slabit 8 kg si mai am de slabit 20... dar cu timpul voi slabi si alea 20 am ambitie

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cati ani ai?

| Lostlyric a răspuns:

Cam multi de "eu"... Lumea nu se invarte mereu in jurul tau. Si tu trebuie sa te rotesti in functie de directia data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit răspunsurile de aici, și nimeni nu a menționat nimic de faptul că ai putea avea glandă tiroidă! Ai spus că ești grasuț și că te enervezi foarte repede, corect? De ce nu te duci la un medic endocrinolog să îți facă un control, analize ceva? Ar putea fi vorba de o hipotiroidită, mergi la medic, îți dă niște pastile pe care trebuie să le iei toată viața, în fiecare dimineață cu jum de oră înainte de masă. Acele pastile te vor ajuta sa nu te mai îngrași, iar cu ajutorul lor vei putea slăbi mai ușor. Dacă simptomele persistă de ceva timp, ar trebui să mergi fuguța la doctor pentru că nu este de glumă cu așa ceva. Vorbește cu părinții tăi și spune le ce te macină. Sănătate și numai bine!

| AwGenetix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a mentionat nimeni pentru ca aici nu sunt medici.
posibil ca ai dreptate, dar. in ziua de azi toti copii au glanda tiroida cu problema?
nu observi ca toti copii sunt dublu sau triplu fata de normal?

e glanda Sedentarismului peste 96% din cazuri...
dar..pentru ca exista 4% sanse sa fie si altceva, poate face un control.

| qieiqpalz explică:

Imi place ca toti se i-au de faptul ca sunt gras ..imi place ca in Romania daca esru gras esti un nimic ultimul gunoi...

| AwGenetix a răspuns (pentru qieiqpalz):

Gresit. daca esti gras, esti ca majoritatea. crede-ma omul nu e carne la kilogram, nu conteaza ca esti gras sau slab. ce ti se intampla se va intampla doar la varsta asta, unde te invarti intre copii. tonti.

eu zic sa te concentrezi si pe altceva. orice in afara de tati si mami. ai atatea de invatat si facut in viata asta, incat doar faptul ca esti gras, sau ca tata nu are bucuria de copil necesara sa-ti raspunda razand.

ce te astepti. tatal tau e un om divortat, multe probleme inseamna asta pentru fiecare. renunta odata sa mai judeci adultii pana ajungi adult. pana cand te lovesti de atatea lucruri. crede-ma, vei intelege. faptul ca esti gras, este egal cu zero pe langa ce probleme te asteapta in viata...

fi pregatit.

| AwGenetix a răspuns:

Sa stii ca viata in zilele noastre e destul de grea. facturi peste facturi, bani putini, o mie de ganduri, o mie de griji... nu e vorba neaparat ca-i doare la ciocan.

ia un biletel si lipeste-l pe frigider, pe care scrii asa: "A nu se da jos, pana cand se face timp a discuta cu baiatu`, despre problemele din viata lui. Cu respect, Baiatu`"

| qieiqpalz explică (pentru AwGenetix):

Ai mei sunt divortati pe tata nu l-am mai vazut de 1 an si cand il sun imi raspunde asa in scarba cu nepasare dar imi raspunde la intrebari.

| AwGenetix a răspuns:

In orice caz, ce-ar putea face ei? esti gras, aia e. cam toti suntem grasi. manci mai putin, faci sport in jurul blocului, bati covoarele zilnic, nu mai stai la pc deloc si slabesti.

| alin131 a răspuns:

Salut, daca nu te intelegi cu nimeni este pentru ca nu sti cum sa vorbesti cu fiecare persoana. Toti suntem diferiti, deci trebuie sa ne adaptam la ceilalti ca sa vorbim cu ei. Mama ta te iubeste, tatal tau la fel, dar vezi tu, ei au alta varsta, au trait altfel in alte timpuri si au multe griji care ii fac sa fie altfel. Nu este usor sa fi parinte, dar nici imposibil.

Daca vrei sa te intelegi cu mama ta, ajut-o la mancare si in acest timp puteti vorbi. Cu tatal tau te poti uita la un meci de fotbal (daca ii plac) sau puteti juca sah, table, ceva ce el face si ii place.

Trebuie sa dansezi ca si ei ca sa le intelegi muzica. E greu sa fi cel care este copil si trebuie sa inteleaga parintele. Dar poti, si iti poti uni familia astfel incat sa cresti armonia si fericirea din casa.
Am cunoscut familii in care nu ma asteptam dar mama vorbea cu fiica absolut orice (si viata intima) si erau ca doua prietene, care se sfatuiau si se ajutau una pe cealalta. Am ramas uimit si placut surprins sa vad cum se inteleg ele...

In legatura cu prietenii, nu ai pentru ca esti gras si acesta este motivul care il pui in fata ta ca un zid pentru a ramane fara amici sau pentru ca asa spun ei?

Daca o persoana este supraponderala, asta inseamna ca este mai putin bun in a fi prieten decat cel slab?

Generatia de azi de copii, voi cei nascuti dupa 2000 nu mai stiti ce inseamna sa fiti uniti. Noi, generatiile mai vechi (80, 90+) stiam sa ne distram si sa ne intretinem relatiile de prietenie, sa fim alaturi unii de altii. Da, si noi ne mai certam ca eram tot copii ca si voi, dar nu aveam laptop sau internet sa ne afundam in fata unui ecran cu orele.

Noi mergeam pe jos dintr-un cartier in altul ca sa ne vedem cu alte grupuri de prieteni si sa mergem la film.

Noi eram altfel, veneam de la scoala toti cei de la bloc si intram in casa, invatam si seara ieseam toti la joaca.

Mai, nu conteaza cum arati, nici eu cand merg pe strada nu lesina femeile si nici nu se imbulzesc sa primeasca pupici...

Eu ma bucur cand pot ajuta pe cineva si cand pot face pe cineva sa rada, sau sa zambeasca.

Eu nu stiu daca am prieteni, dar daca intalnesc un om si vorbesc cu el, ramane cu o impresie placuta despre mine si eu despre el in general...

Iubirea vine din interior, din inima, asa ne invata Iisus Hristos, eu sunt crestin ortodox si imi place sa traiesc cat de mult pot fara sa pacatuiesc si ajutandu-mi aproapele. Spun cat de mult pot pentru ca nu sunt sfant, sunt doar un mare pacatos care regreta greselile si pacatele si prostiile pe care le-am facut si daca pot sa dau un sfat in legatura cu ceva prin care am trecut incerc sa ajut.

Sa sti ca o fapta buna facuta azi iti va aduce un zambet pe buze, o fapta buna facuta maine te va face sa simti ceva frumos, o fapta buna facuta in alta zi iti va insenina chipul si cu inca cateva vei vedea ca in inima ta e mai multa dragoste de oferit decat credeai si ca nu vrei sa primesti, ci vrei sa oferi fara sa astepti nimic la schimb.

Tu crezi ca lucrurile din jurul nostru sunt asa cum sunt fara nici un sens anume? Soarele si pamantul au o conexiune chiar daca sunt la indepartare, apa si pamantul ofera viata si rod plantelor si copacilor si fructelor si legumelor...

Generatia voastra trebuie sa mai lase calculatorul si sa traiasca in realitate, sa lase prietenia virtuala sa fie virtuala si cea reala sa fie reala... Nu pot fi prieten cu o persoana cu care vorbesc prin intermediul tastelor. Dar pot fi prieten cu oamenii cu care interactionez pe strada sau oriunde ne vedem fata in fata...

Ma rog la Dumnezeu sa te intareasca, sa iti arate cat de mult te iubeste si sa te ajute sa iti legi noi prietenii care sa tina cu timpul, oameni care sa vada ce e bun la tine si tu sa vezi ce e bun la ei si sa nu va jigniti, sa va intelegeti si sa va ajutati, si sa invatati sa zambiti din inima, sa radeti si sa fiti fericiti.

Dumnezeu vrea ca atunci cand ne va chema pe fiecare individual in Rai sa nu avem regrete si sa facem tot ce se poate pozitiv si frumos pentru noi si cei din jurul nostru. Cand suntem suparati si ingerul pazitor sta suparat. Pentru ca noi trebuie sa apreciem fiecare bataie de inima, nu stim cand plecam de aici si numai Dumnezeu este singurul care poate sa decida asta, noi trebuie sa ne traim viata si sa facem lucuri bune si placute lui Dumnezeu.

| qieiqpalz explică (pentru alin131):

Stiu eu cand eram mic toata ziua eram afara la fotbal cu prieteni ma distram foarte tare jucam fata ascunselea si jocuri in grup dar de cand am inceput sa avem toti telefoane numai ne intalneam aproape deloc ..eu sincer as renunta oricand la orice sa ma intorc in trecut sau nu stiu sa revina acele vremuri eu atunci eram toata ziua afara eram slab acum stau toata ziua in casa si am probleme de sanatate ..asa dor mi-e de copilaria mea sa zic asa dar din pacate numai vor fii acele vremuri

| kopli a răspuns:

Slabeste!

| Anonimus15309 a răspuns:

Prietene, te sfătuiesc să începi să faci ceva, încearcă să alergi dacă ești așa gras, ieși pe afară prieten se găsesc, bine înțeles asta dacă cauți, ieși nu mai sta toată ziua în casă pe telefon, pune-ți ambiție să faci ceva, fiindcă totul depinde de tine, nu îți pierde speranța, gândește-te că poți mult mai mult, și partea cu părinți nu fi dezamăgit, fiindcă orice mamă e așa cu gura pe copilul ei fiindcă îi vrea binele, și nu mai gândi gen că dacă nu are mereu timp de mine nu mă iubește sau nu-i pasă, trebuie sa înțelegi lucrurile alt fel, fiindcă orice părinte are greutăți.

| Zamina a răspuns:

Poate parintii tai sunt ocupati sau stresati. Evident, eu nu cunosc situatia voastră familială, dar ia si asta in calcul. Nu trebuie sa slabesti pentru a-ti face prieteni.Ei trebuie sa te accepte asa cum esti.Nu lega prietenii cu oamenii care se uită numai la aspect. Cu timpul vei gasi prieteni, nu-ti face griji;*
Cat despre părinti, dă-le timp. Oricine greseste.Incearca sa vorbesti cu ei deschis despre acest subiect.
Sper că te-am ajutat cu ceva happy

| Scraaa a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea in sensul ca ar trebui sa te tii de ea pana te va asculta si incearca sa ii spui ceea ce simti! Dacă nu te va asculta, incearca sa comunici cu o altă ruda!
O conversație mama fiu nu strica niciodata, incearca sa o impresioneze cu note bune si sa o asculti.Cand tipa la tine desi tu ai dreptate, incearca sa i dai dreptate! Comportamentul adecvat o poate face sa se schimbe.
Repet, dacă nu merge, contacteaza o ruda