| adela999 a întrebat:

Cum sa fac sa ma inteleg mai bine cu maicamea, adica orice as face nu-i bine, tot ii cu gura pe mine si eu sunt de aia care ii comenteaza inapoi si se enerveaza si zice ca imi interzice sa am prieten si mai multe.Tot ce fac nu ii bine, nu pot sa vorbesc cu ea deschis,dar cu mama prietenului meu pot, ii mult mai deschisa, ma intelege parca as fi copilul ei.Maicamea tipa, ma loveste daca ceva nu fac bine, de abia m-a lasat la nunta cu prietenul meu, chiar daca mama lui meu a sunat-o pe maicamea sa ma lase, de-abia m-a lasat.Dar mi-e ciuda ca varamea are 14 ani si o lasa in tot locul, chiar in oras,la suc si eu nici duminica nu pot sa ies cu el la suc, aici ii poveste mai lunga cu maicamea, totul incepe de la varamea ca ea invata bine si eu nu si ea ajunge sus si de abia acuma a terminat scoala generala si a vrut sa dea la liceul militar si nu a reusit. Maicamea tot o ridica in slavi, dar eu cand iau o nota mare zice ca nu am luat-o pe dreptate, ca am luat pe copiate si ma enervez si iar ma cert cu ea, nu stiu cum sa fac, am vorbit cu prietenul meu sa ma ajute, a zis doar sa ii dau pace sa vorbeasca singura ca asa ii mai bine decat sa ii comentez si sa ma bata.Cu tot ca am 18 ani tot varamea ii pe primul loc asa o considera ca copilul ei. Ce ar trebui sa fac? Si eu nu sunt ultima pe clasa, nici prima, pe la mijloc.

8 răspunsuri:
| Jeraticx a răspuns:

Asa sunt o mare majoritate a parintilor, mai ales parintii fetelor. Ei bine ori sunt protectori ori prea exagerati, o solutie ar fi sa pleci de acasa pentru cateva zile, sa te linistesti, sa iti faci ordine prin ganduri, apoi totul va fi mai bine pentru tine, uiti putin de certuri si discuti, inveti sa nu-ti mai pese, apoi iti creezi o viata a ta exact asa cum ti-o doresti pe varsta ta, odata ce ai 18 ani ar trebui sa nu iti mai pese atat de mult de fiecare cearta si sa ai incredere ca totul va fi bine, acesta ar fi unul dintre sfaturi! Iar daca nu, sinucide-te ca majoritatea oamenilor din zilele noastre, eu cred ca asta voi face la un moment dat, fiecare avem probleme, dar tu sa fi fericita, nu?

| Divy a răspuns (pentru Jeraticx):

Tu ce probleme ai?
Ști că are 17 ani nu 18, deja și-a început viața sexuală și în privința vieții cred că are mai multe de învățat. Dacă s-ar descurca singură ar fi mai responsabilă și mai matură, dar ea momentan trăiește pe spatele părinților.

| Jeraticx a răspuns:

Eu 0ersonal te sustin si te incurajezi sa iti gasesti puterea de a fi tu insuti, in puterile proprii, nu ale parintilor tai,.

| Jeraticx a răspuns:

Eu personal te sustin si sper sa iti gasesti puterea proprie nu sa stai pe mana si puterile parintilor tai.*

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum ai scris aici, nici nu ma mir de ce maica-ta te tine inchisa in casa, ai totusi 18 ani si probleme mari cu limba romana si nu numai, daca copila aia de 14 ani are note foarte mari si tu nu ai, poate este bine sa tii gura inchisa, pana ajungi macar la nivelul copilei aleia de 14 ani!

| adela999 explică (pentru Violleta2022):

Toti o ridica in slavi pe varamea si cel putin la examene a luat note de 4 si 5

| Violleta2022 a răspuns (pentru adela999):

Dupa cum ai scris aici si cum iti versi of-ul pe o copila de 14 ani, nu cred ca ai mai mult de 12 ani!

| adela999 explică (pentru Violleta2022):

In primul rand v-am pus o intrebare doar, nu trebuia sa imi raspundeti asa pentru ca nu stiti cum este poveste.m-ai bine nu comentati asupra adresei mele daca nu cunoasteti cazul in detaliat.