| T30D0RA a întrebat:

Ce pot sa fac sa imi treaca febra musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Deși ți se pare imposibil, dacă faci mișcare din nou a doua zi, se ameliorează considerabil durerea. Probabil primele 5 minute ți se vor părea imposibile, dar ulterior vei vedea că acidul lactic din mușchi se diminuează și nu mai resimți atât de mult durerile.
Poți să te ajuți și cu o aspirină, dar în principal: mai multă mișcare!

Baftă!

11 răspunsuri:
| Chris a răspuns:

Sa astepti sa iti treaca. Poti sa o anticipezi, si sa faci un masaj chiar dupa antrenament sau o incalzire corespunzatoare, inainte.

| Bursache a răspuns:

Incearca crema asta vei vedea diferenta fata de cremele din farmacii sau plafar
ALOE HEAT LOTION
Mod de prezentare: 118 ml de cremă ambalată în tuburi sigilate din masă plastică inscripţionată.
Prezintă sigla Consiliului Ştiinţific Internaţional pentru Aloe.
Termen de garanţie ştanţat pe terminaţia tubului: 4 ani.
Produsul este avizat de Ministerul Sănătăţii din România.
Conţine: 62% gel de Aloe Vera stabilizat natural 100%, apă deionizată, salicilat de metil, propilenglicol, glicerilstearat, (antiiritant) alcool cetilic, mentol, trietanolamină, ulei de eucalipt (volatil), ulei de miez de sâmbure de caisă, vaselină, ulei de sesam, lanolină, ulei de jojoba, acid oleic, PEG-100 stearat, carbomer, alantoină, lanolinalcool, acid ascorbic, diazolidiniluree,
metilparaben, propilparaben.
Efectele derivă din cele ale substanţelor componente. Reamintim că produsul este bazat în mare măsură pe gelul de Aloe Vera, ale cărui proprietăţi asupra tegumentelor sunt descrise în prezentarea gelului de Aloe Vera.
Aloe Heat Lotion este o cremă emolientă cu efect resimţit de optimum termic (uneori cu percepţia senzaţiei de căldură fiind hiperemiant, dar unele persoane pot percepe contactul cu această
cremă ca senzaţie de rece). Aloe Heat Lotion are o penetrabilitate extrem de ridicată iar principalul său efect, extrem de prompt este acela de a înlătura durerea resimţită din artralgii, entorse.
Este recomandată pentru masaj sau aplicaţii locale cu efecte prompte şi în contuzii, elongare traumatică, suprasolicitare a zonelor de inserţie osoasă, febră de suprasolicitare musculară,
inflamaţii musculare (miozită), tendinite.
Are şi proprietatea de a fi adjuvant în resorbirea hematoamelor.
S-a observat eficienţa produsului şi în sinuzite frontale şi maxilare cât şi în crize migrenoase.
Are efect de ameliorare a crizelor dureroase din poliartrita reumatoidă.
Este eficientă, de asemenea, în algoneurodistrofii, sindrom osteoporozant locoregional al coloanei vertebrale, în sindromul de conflict discoradicular (discopatii lombare incipiente).
Preparatul dă rezultate şi în sechele recente sau tardive după entorse, luxaţii şi imobilizări ghipsate.
Este un mediu excelent pentru ultrasunete. Crema se masează uşor câteva minute la loco dolens (locul durerii) efectul este simptomatic dar, prin repetarea procedurii, el devine chiar curativ.
Crema Aloe Heat Lotion nu se recomandă a fi aplicată pe arsuri sau pe plăgi.
Nu te uita cat costa iti spun ca face toti banii, am testat-o pe mine, iti ia durerea cu mana cum se spune, o gasesti aici http://forever-aloe-vera.eu/produs/511

| micutadhampir a răspuns:

Faci miscare, fortezi putin musculatura ca sa se incalzeasca, iei o aspirina, poti sa faci si un masaj si data viitoare nu mai faci mult efort dintr-o data ca poti sa te alegi cu o intindere de toata frumusetea.

| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Mai multa miscare!

| happycolour a răspuns:

Mai multe exercitii, sa nu lenevesti pentru ca te tine mai mult. Vorba aia,"Cui pe cui se scoate"!happy

| penthouse a răspuns:

Sa faci miscare tot la grupa aia musculara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa faci. Oricum nu este tragedie. Daca te duci la sala fitness sau aerobic si ai un program regulat iti va trece de la sine dupa cateva sedinte si te vei obisnui...Dar daca totusi nu respecti un program si te duci doar cand ai chef vei face febra musculara mereu

| stefanradu a răspuns:

Salut CrisSstiii,

Am scris un articol interesant despre febra musculara, ce este, de ce apare, si cum poti sa scapi de ea.
Il gasesti aici:
http://hunkbody.ro/febra-musculara-ce-este-si-cum-scapi-de-ea/

| Bogdantpu98 a răspuns:

Multa miscare!

| Aleyow a răspuns:

Pai eu cred ca trebuie sa practici sport cand ai febra musculara ca daca stai fara sa faci nic intepenesti si e mai rau(eu asta fac :p)

| 20cm a răspuns:

Eu stiu ca s-ar putea sa treaca cu o baie in apa rece