| RoRares a întrebat:

Cum fac sa imi treaca febra musculara? Funda

Răspuns Câştigător
| NDave a răspuns:

Febra musculara nu apare numai din cauza suprasolicitarii muschilor, ci si din cauza unei pauze lungi in care nu ai facut prea multa miscare sau in cazul in care nu te incalzesti cum trebuie inaintea exercitiilor.
Calmantele. Durerea musculara se instaleaza in aproximativ 24 de ore de la efectuarea exercitiilor si atinge apogeul dupa 48 de ore. Ibuprofenul este o substanta eficienta in ameliorarea durerii musculare si se gaseste in diverse medicamente calmante. Pentru as putea face efectul cat mai bine, ia calmantele chiar imediat dupa exercitiile fizice si continua pana cand durerea musculara dispare.
Bea multe lichide. Durerile musculare apar deseori din cauza faptului ca muschii nu contin suficient lichid. Este necesar sa bei apa inainte, in timpul exercitiilor si dupa exercitii.
Masajul. Masajul te ajuta foarte mult. Febra musculara se instaleaza cand reactiile chimice care au loc la nivelul muschilor in timpul efortului au ca rezultat o substanta toxica numita acid lactic. Acest efect apare dupa o perioada de sedentarism sau dupa un set de exercitii efectuate fara incalzire. Prin intensificarea circulatiei sangelui, masajul ajuta la eliminarea acidului lactic din muschi si prin urmare la calmarea durerii.
Continua sa faci miscare! Daca durerea este suportabila, fa cateva exercitii usoare. Cea mai buna optiune este sa faci aceleasi tipuri de exercitii care ti-au provocat febra musculara, dar la o intensitate mult mai mica. Executand aceleasi exercitii, vei folosi grupele musculare care sunt afectate de febra musculara, vei intensifica ciculatia sanguina, care va determina eliminarea rapida a acidului lactic din tesuturi.
Succes happy Funda?

9 răspunsuri:
| ღÐιαnαღ a răspuns:

Trebuie sa faci sportwinking

| omide a răspuns:

Cu aspirina sau cu alt sport happy

| stefanradu a răspuns:

Salut RoRares,

Am scris un articol interesant despre febra musculara, ce este, de ce apare, si cum poti sa scapi de ea.
Il gasesti aici:
http://hunkbody.ro/febra-musculara-ce-este-si-cum-scapi-de-ea/

| RoRares explică (pentru stefanradu):

WOW, tu l-ai scris? Daca da inseamna ca te stii!

| stefanradu a răspuns (pentru RoRares):

Salut RoRares,
Da, eu l-am scris..Cu o documentare foarte buna, plus cunostintele si experienta mea.

| DarkKing67 a răspuns:

Ba daca ai febra musculara, dupa o zi iti trece, dar daca vrei sa iti treaca mai repede trebuie sa faci un pic de sport!

| mafio0 a răspuns:

Cel mai eficient e ca dupa ce faci efort sa iei 2 pastile de aspirina... dar nu trebuie sa treaca mult timp... asa stiu sigur ca merge. dar poti sa incerci si acum POATE o sa mearga. bafta

| GeorgianaC a răspuns:

Trebuie sa iei o lingurita de zahar si o sa iti treaca... bafta big grin fundita?

| HipHopStefan a răspuns:

Foarte simplu... am invatat la biologie acum o saptamana laughing... ca sa diminuezi febra musculara trebuie sa faci sport chiar daca te doare pe moment febra se va diminua! funda?