| anonim_4396 a întrebat:

Din cand in cand am insomnii. Cum pot sa scap de ele, fara a lua insa somnifere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

exercitii de respiratie, de relaxare, stai intins/a cu ochii inchisi si concentreaza-te pe corpul tau, incepand de la talpi, inchipuie-ti ca simti cum ti se relaxeaza fiecare particica din tine, si urca pana in crestetul capului. atentia la corp si senzatii fizice ajuta sa opresti fluxul de ganduri care te tin treaz. vezi si cum arata viata ta in momentul asta... job, prieteni, familie, surse de stres etc... poate daca reusesti sa inlaturi cauza se rezolva si simptomele happy

7 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Pai, ideea cea mai sanatoasa ar fi sa faci ce-ti place si ce te relaxeaza inainte de a adormi. Citesti o carte, te uiti la o comedie. Bune se pare ca ar fi un pahar de lapte si un dus fierbinte. Spor la somnik :-)

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Bea un ceai verde inainte de somn.winking

| elaroseni a răspuns:

Trezirea foarte de dimineata, toata ziua alergatura, activitati complexe... Daca nu este vorba, bineinteles despre o ...insomnie cronica.

| didona a răspuns:

E cam greu... Recomand ceaiul de sulfina, produsele naturale Calmoplant (plantavorel) si Pax, Hiper etc. de la vIP.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

trateaza cauza, nu efectul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masaj de relaxare si reflexoterapie. Elimina stresul si te vei simti mult mai bine. Reflexoterapia elimina toxinele din organism si reda buna functionare a acestuia.

| femeiainrosu39 a răspuns:

incearca melatonina tablete