| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa mananc cat mai sanatos ca sa pot sa slabesc? Si cam ce tipuri de exercitii ar trebui sa execut? Multumesc anticipat pentru toate sfaturile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Ca sa poti sa slabesti trebuie sa faci mai mult de a manca sanatos, eu am slabit in 2-3luni 7kg si 9cm din talie si ma mentin ca niciodata la kg stabilite de mai bine de 5luni si nu cu mare efort am reusit asta. in primul rand mi-am schimbat conceptia despre viata despre importanta sanatatii si ca trebuie sa am grija de corpul meu inainte de toate si ca daca nu am sanatate nu am nimic, nu traim ca sa mancam, ci mancam ca sa putem traii, si asta ma ajutat mult masajele pe care le-am facut gratuit in centrele de promovare si pastrarea sanatatii si anume ceragem, daca nu ai auzit de ele intreaba-ma sau intra pe www.ceragem.ro acestea mi-au schimbat viata cum s-ar spune si deci ce am facut de am slabit :am facut masajele care sunt pe baza de caldura venita de la piatra jad naturala, mi-a topit grasimea de pe abdomen incet fara sa imi dau seama, mi-a reglat metabolismul, arderile tot organismul si apoi am trecut la mancare si anume nu am mai mancat nimic la tv.cum aveam obiceiul, am mancat normal de toate dar, cel mai important AM REDUS cantitatile nu mai mancam pana nu mai puteam ci atat cat sa spun ca parca nu m-am saturat bine, nu mai mancam dupa ora 19 decat un pahar cu lapte sau ceai daca nu mai puteam de foame sau un mar, mi-a fost greu sa schimb programul de mancat la ora 22pe saturate dar am reusit in 2-3sapt., am redus dulciurile nu mai mananc o tabla de ciocolata ci doar 3-4patratele, prajeli mult mai rar cartofi prajit o data cel mult pe saptamana.sunt mai buni copti la cuptor cu usturoi, slaninuta doar cateva bucatele cand mi-e pofta, mananc mult pui, peste gratar, fructe, salata de legume proaspete razalite amestecate e foarte bun imi calculez asa imaginar cate calorii mananc daca am mancat mai bine la o masa la cealalta mananc mai putine calorii pentru ca daca mananci bine carne grasimi etc si nu depui efortul necesar pentru a le arde atunci se transforma in grasime pe tine, daca depui o munca mai grea la serviciu sau la tara, la sala sport, atunci poti sa mananci mai consistent pentru ca ai depus efort si trebuie sa te refaci, dar daca ai o viata si o activitate mai legera nu te indopa cu calorii peste masura, dar nu trebuie sa renunti la nimic foarte strict pentru ca organismul are nevoie de toate pentru a functiona normal chiar si dulciuri doar ca toate ce mananci sa fie cu masura si atunci nu te vei ingrasa daca nu i vei da organismului mai mult decat are nevoie, nu incerca sa te infometezi ca nu faci nimic pentru ca atunci cand vei manca organismul va incerca sa isi faca provizii si vei manca mai mult odata, poti sa faci si putin sport daca ai de dat mult jos la kg si sunt bune exercitiile pilates gasesti pe net pentru fiecare zona a corpului unde doresti sa slabesti, aerobicul e bun, inotul, dezvolta toate grupepe de muschi si i pune in miscare.deci in concluzie slabesti mancand portii mici si dese, fructe, salate, iaurt degresat, lapte, branza de vaca slaba, pui, peste, varza si pastaile sunt foarte bune pentru slabit, sa fie predominante aceste alimente poti sa gusti si din cele considerate interzise dar cantitati mici si nu in fiecare zi cam asta ar fi cate putin din toate si o gandire pozitiva, calm, o sa reusesti.eu iti doresc sanatate, fericire, bogatie, iar daca vrei sa ma intrebi ceva poti sa o faci.

4 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Pentru a incepe o cura intreaba un nutritionist si vezi parerea lui si apoi stii ce trebuie si nu trebuie sa manancii.

| starchewer a răspuns:

Un pic de publicitate... nu micurutza? depinde foarte multe de viata pe care o ai, daca e sedentara ar fi bine sa o schimbi, ar fi bine sa renunti la fast-food-uri daca e cazul, cat despre exercitii e usor... alergare cam 10-30 min pe zi (depinde cat de repede vrei sa dai jos) si pentru ca esti fata (presupunbig grin)aerobic dimineata, mai nou gasesti pe ceva canal tv, si seara ori alergare ori fitness indoors. daca esti fata desteapta gasesti pe utube programe de fitness si aerobic. spor si sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Alimente permise: fructe și legume proaspete, cereale și pâine integrală, carne slabă de piu-pește-vită-curcan (fiert, fript, înăbușit în ulei de măsline), zahăr brun din trestie de zahăr, miere naturală de albine, lactate și brânzeturi degresate, ouă, mezeluri ușoare din pui, sucuri naturale făcute în casă (fresh, nu siropuri), ceai depurativ, etc.
Alimente interzise: conserve de orice fel, carnea grasă, pastele și pâinea albă, tutun, cafea, băuturi acidulate, alcool, tocături, fast-food, dulciurile, etc.
Multă mișcare: alergat, dans ritmic, fitness, înot sau ori îți place și poți face.
Mesele să fie de 2-3 ori pe zi la oră cât mai exactă, 1-2 gustări.
Slăbirea sănătoasă se face lent și trebuie păstrată în timp (partea a doua este cea mai grea).
Baftă.
Pa, pa.

| level8 a răspuns:

Mai multe fructe si legume si multa miscare:-)