| anonim_4396 a întrebat:

Ce proteine imi recomandati? Eu m-am gandit la cele din firma Forever dar nu stiu daca-s bune de ceva.Am vazut la sala niste proteine si mi se par mai ok.Ideea este ca vreau sa se vada mai bine muschii si sa ajung la aproape 100% masa musculara, sa fuga kilele de slana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as recomanda proteina din carne si oua!

| LedZep a răspuns:

Parerea mea este ca cu proteinele iti dai peste cap metabolismul, fapt ce nu o sa te ajute deloc in obtinerea masei musculare si eliminarea grasimii. Incearca sa iti iei proteinele din elimentatie si da-i cardio la greu daca vrei sa reduci procentul de grasime. Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru LedZep):

Serios? Dai peste cap metabolismul cu proteine?

DE CAND?

Arata-mi si mie SURSA de unde ai aflat asa ceva.

| LedZep a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca ai ceva notiuni de biochimie ai sa iti dai seama. Gandeste-te ca proteinele (suplimente) pe care le iei sunt in forma lor cea mai pura. Se absorb mult mai repede si mai usor fata de proteinele din alimentatie, pe care organismul tau trebuie sa depuna "eforturi" pentru a le scinda si utiliza. Tu iti obisnuiesti corpul cu un aport suplimentar de proteina "eficeinta", modificandu-ti parametrii metabolismului intermediar si energetic. O sa i se pare mai greu sa isi ia proteina din alimente dupa ce tu i-ai dat-o direct pe tava, gata hidrolizata si pregatita pentru absorbtie.

*(Cateva surse suplimentare de pe internet:
http://healthyeating.sfgate.com/......-6786.html
http://www.livestrong.com/......ur-body/), poate ai tu mai bune, nu contest.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LedZep):

Am citit cele 2 articole, dar acolo e vorba de oamenii care au inlocuit mesele principale cu suplimente proteice, pentru slabit. Sau cei care au renuntat la carbohidrati ( gen dieta dukan, unde o perioada mananci doar proteine ).

Daca iei suplimente si ai si mese principale ( cu carbohidrati ) e totul ok.

PLUS ca NU se recomanda sa iei proteina pura, ci cu o sursa de carbohidrati ( macar mananci o banana cand iei shake-ul ).

| LedZep a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu vorbeam din punct de vedere biologic, articolele erau in plus. Si prin proteina pura nu ma refer la "doar proteina", ci la forma cel mai rapid si eficient absorbabila. Bineinteles ca si suplimentele sunt bune la ceva, doar ca trebuie sa stii ce supliment iei si cum actioneaza (fiziologic vorbind), NU numai din auzite de pe la sala, ca acolo e plin de "maestrii". Oricum, parerea mea ramane ca alimentatia variata (continand toate principiile alimentare, proteine, glucide si lipide), calculata in functie de metabolismul energetic, e suficienta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LedZep):

De acord, e suficienta.

Suplimentele sunt doar pentru cazul in care ( din motive subiective ) nu poti avea o alimentatie cum trebuie.