| anonim_4396 a întrebat:

Heii! Am nevoie de ajutorul si sfatul persoanelor care sunt documentate pe acest subiect!
Deci, sunt fata si m-am gandit sa merg la sala pentru a lucra muschii fesieri (ideea e ca am deja fundul ok ca marime insa as vrea sa-l definesc mai bine) si pentru a dezvolta masa musculara stiu ca trebuie sa mananc multe proteine, dar nu vreau sa ma ingras sau sa depun masa musculara in orice alta zona in afara de fund… din contra, chiar as vrea sa scap de vreo 2-3 kg care sunt in plus.
Dar intrebarea mea este, cum fac sa și slabesc si in acelasi timp sa depun si putina masa musculara? M-am gandit ca in zilele in care nu merg la sala sa ies la alergat, dar cred ca iar se bat cap in cap.
Ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O femeie cu mușchi nu este o femeie frumoasa, uita te la culturiste sunt urîte cu spume, asta este parerea mea personala ca mie nu mi plac femeile cu muschi ca de barbat, adica muschi lucrati la sala, barbatilor da le sta bine cu muschi dar si aceia sunt pe cale de disparitie, acum majoritatea au burtă si fălci.

| DataScience a răspuns:

1. ignora comentariul de deasupra fara sens care nu ti-a citit mesajul
2. maresteti vointa/mentalul mai intai astfel incat sa iti creezi un program de 15-30 min care sa il pui in calendar in fiecare zi intre ore bine definite care sa le respecti si sa lasi prostia de sala in pace daca nu vrei sa lucrezi altceva in afara de gluteus maximus, cauti cateva exercitii care iti plac si alea le faci cu strictete pana iti place cum arati
3. Baietilor nu le place un fund prea mare, ci unul potrivit daca vrei sa arati frumoasa pentru un baiat, deci nu ti-l contura prea mult o sa arati urata in loc de sexy, ca cele care isi umfla buzele de botox neintelegand ca la o femeie buzele frumos conturate si mai subtiri sau potrivite sunt mai atragatoare...etc. la fel si la fund/sani/ochi..etc.
4. nu-ti trebuie extra calorii/proteine sa ti se mareasca fundul, daca il antrenezi ti se mareste oricum si corpul slabeste din ceilalti muschi care observa ca nu ai nevoie de ei intre ghilimele si ti repara si creste pe cei care ii vei folosi mai mult, fundul. Poti face chiar o chestie simpla/ sari peste masa de dimineata sau masa de seara si doar adaugi putin de tot mancare la celelalte 2 mese care ti-au ramas, in felul asta o sa mananci atat cate calorii are nevoie un om obisnuit si te antrenezi si nu trebuie sa te mai gandesti daca ai depasit caloriile necesare zilnice. Chestia asta are si un alt beneficiu stiintific, cei care isi reduc timpul in care mananca si isi cresc timpul in care le e foame sarind peste o masa, de dimineata sau seara traiesc cu pana la 30 la suta mai mult fiindca corpul e mai stresat si isi repara niste enzime numite sirtuine telomerii mai des, in caz ca te intereseaza si asta, e un profesor de la Harvard care a facut o prezetare TED talk sau a inceput un canal de Youtube de curand si are vreo 7-8 podcasturi scoase pana acum, foarte inteligente, ti le recomand daca vrei sa-ti imbunatatesti health-ul si IQ-ul https://www.youtube.com/c/DavidSinclairPodcast/videos
Good luck!

| Anyo1988 a răspuns:

Parerea mea este ca antrenament poti face si acasa daca doresti, iar legat de slabit, exercitiile fizice sunt perfecte pentru arderea grasimilor, poti intr-adevar sa incerci sa sari peste o masa insa daca nu te simti confortabil cu asta este absolut ok, iar alergatul nu are nici o legatura cu antrenamentele nu incurca cu absolut nimic este tot un tip de antrenament alergari se fac si la asala doar ca pe banda rulanda nu pe strada in teorie este cam acelasi lucru deci, este absolut ok atunci cand nu te antrenezi, daca poti alerga fa-o iar legat de ce a zis cineva mai inainte, ca fundul si sanii nu is asa importanti depinde de la caz la caz, eu spre exemplu ador sanii mari nu mi-e rusine sa o recunosc si legat de fund, sunt baieti care prefera asta in fine asta nu e important, este corpul tau, nu conteaza ce gandec altii nici macar daca e vorba de un baiat, poate azi il placi, peste 2 ani nu, tot ce conteaza este cum vrei tu sa arati si cum te simti tu bine in pielea ta, mereu am zis " tine cont de parerea ta in proportie de 70 % si de 30 % de parerea altora pune tot cap la cap analizeaza si vezi resultatul " multu succes