| victor987 a întrebat:

Ce radiografie trebuie sa fac ca sa aaflu daca am paradontoza? dintii nu mi se clatina dar am simptomele adila la rece ma dor gingiile si cateodata cand ma spal pe dinti cand scuip e si putin sange iar gura miroase urat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se numește radiografie panoramică.
Mergi la dentist.
Sănătate!
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Mergi înainte de toate la medic.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Pana ajungi la medic foloseste pasta de dinti parodontax si o periuta care sa aiba pe margini si peri din aceia mai grosi de cauciuc! maseaza bine gingiile cand te speli, chiar daca la inceput sangereaza! apoi, fa un ceai de musetel si dizolva intr-o cana o lingurita de sare fina! cat e caldut clateste-te si tine cat de mult poti in gura lichidul, plimbandu-l de colo colo, apoi scuipa! repeta de cateva ori, apoi timp de 30 de min nu bea si nu manca nimic! repeta asta 5-6 zile si chiar o sa observi ameliorari!
multa sanatate!

| BogdanLuca a răspuns:

Se numeste radiografie panoramica costa in jur de 100 lei si se face doar la centre de radiologie specializate!
Dar paradontoza este greu de diagnosticat de cartre un ochi neformat, du-te la un medic stomatolog si prezinta-i problema!

| givehelp a răspuns:

Diagnoza de parodantoz o pune numai stomatologul. nu te tachina cu ganduri. el se va uita si indata iti va zice daca ai macar inceput de asa ceva. Radiografia tot el o recomanda, DACA E NECESAR. sanatare.