| alexandre97 a întrebat:

Am 15 ani jumate 1.75 inaltime si 53 kg merg la sala si m-am gandit sa iau niste suplimente mi-ati putea sugera cateva pentru cresterea masei musculare.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Suplimentele nu au niciun efect fara o dieta corespunzatoare, gen 4-5 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ).

La 53 de kg iti recomand GFX-8 sau serious mass, in functie de cati bani esti dispus sa dai exista si altele mai bune. Ai nevoie de un supliment care sa aiba 50 % proteine, 40 % carbohidrati si 10 % altele ( gen vitamine sau creatina ), acest supliment se numeste 'gainer' si ai nevoie cat timp esti foarte slab, gen pana ajungi la 65-70 de kg de masa musculara, apoi schimbi.

megaproteine.ro -> acolo dai pe "proteine masa musculara", alea sunt gainere, ce iti trebuie tie.
pronutrition.ro -> acolo gasesti mai ieftine, dar au si o calitate inferioara, GFX-8 e singurul bun de acolo.

| erabianleonard a răspuns:

Iti zic sa faci natural.happy Apucate de sala cu ganete de max 15 kg happy Fa flotari genoflexiuni abdomene. Tractiuni. Nu lua proteine iti strici corpu. Treaba ta eu ti-am dat un exemplu. SI alearga ff multwinking. funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru erabianleonard):

De ce sa-ti strici corpul cu proteine? stii macar ce sunt? Sunt suplimente alimentare extrase din alimente a.i. sa te ajute sa ajungi la necesarul de 1.5 - 2 grame / kilogram-corp FARA sa-ti fortezi stomacul mancand 6-8 mese pe zi.
Daca nu ai nicio treaba cu sportul du-te cu funda ta si nu mai comenta aiurea