| Fatamuntilor a întrebat:

Ce remedii aveti pentru durerile de urechi? Nu ma doare foarte tare, e mai degraba o jena. Otita nu cred ca este, mai degraba m-a tras curentul!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
usturoi caldut, ulei sfintit daca ai, daca nu de care ai dar caldut sa fie, dar cel mai bine e sa consulti medicul de familie e cel mai indicat.
pop si ai grija de tinehappy

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O vizită cel puțin anual, la medicul O.R.L. nu strică.
Pa, pa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Boramid solutie, de la farmacie.

| SuperChocoCherry a răspuns:

Si eu am avut curent si am facut un sul din ziar, apoi l-am bagat in ureche si i-am dat foc. curentul a iesit tot prin ziar, iar apoi nu am mai avut nici o durere.
sper ca am fost de folos. te poate ajuta o persoana daca vrei sa incerci si tu. sa nu faci singura.

| Azµre a răspuns:

Folosește Grasone picături, sunt foarte bune pentru durerea de ureche fie ea de la curent sau o otită + ipubrofen happy

| Fridăm a răspuns:

Din câte ştiu, un remediu eficient pentru curent este să pui o ţigară în canalul urechii şi să o laşi să ardă. Poţi să mai porţi o bentiţă sau ceva, pentru a-l preveni. Cam atât ştiu... Însănătoşire grabnică!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Probabil ai tras curent, pui o ţigară şi laşi să ardă, să tragă curentul din ureche, bine ar fi dacă ai face şi o vizită la ORL-ist.
Te pup!

| under89 a răspuns:

Cel mai bine: incalzeste ulei cu vata si tine cateva minute pana se raceste!

| Pandaaaaaaaa a răspuns:

Pui intr-o carpa sare grunjoasa(mare) si o incalzesti (pe calorifer, pe soba) si o tii acolo...e un leac babesc dar mergewinking

Funda?big grin

| corbeaioanagabriela a răspuns:

Sa te duci la medic cat mai repede ca nu e de glumit cu urechile! Poate ai un dop care s-a infectat sau altceva.

| ilie98 a răspuns:

Stoarce o ceapa si zeama care iese din ea absoarbeo cu o bucata de vata si pune-o in urechi in cateva minute trece

| sclipicilaurazanaprintesa a răspuns:

Iti recomand sa iei Otocalm si sa mergi la medic!
Nu cred sa ai otita. Poate, ar trebui totusi sa te protejezi pana te faci bine. Ca sa nu te agravezi incearca sa nu stai in frig si sa te protejezi cu caciuli.