| DaciaRomania a întrebat:

Ce remedii naturiste sunt bune pentru tuse cu expectoratie ( gripă)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cele mai bune doua remedii contra tusei:
1. Gargara (de 3-5 ori pe zi) cu cate o cana de CEAI DE MUSETEL sarat la saturatie (se poate face si inhalatie anterior, impotriva racelii /gripei)
2. MIERE DE ALBINE (salcam), lins incet cate o lingura mare, de 5-6 ori pe zi.
Intr-o saptamana esti vindecat de raceala!

| Simpatic a răspuns:

Siropurile pe care le gasesti la farmacie, cele din plante.
Aceste siropuri ca sa nu supar nici pe cei pro farmacii traditionale nici pe cei cu medicina plantelor, se gasesc deopotriva la toate tipurile de farmacii. tongue

| Freya1 a răspuns:

Mai bine faci o vizita medicului de familie.
Poti sa bei ceai de ceapa spre exemplu.Dar trebuie sa vezi de ce ai astfel de tuse.

| gabicoo a răspuns:

Lopatin și Parastazol!
Dar cel mai bine mergi la medic!

| Lioana a răspuns:

Siropul de tuse ATUSIV Forte. Il gasesti doar in farmaciile Dr Green. E piscator dar are efect bun contra tusei.

| mi25 a răspuns:

Eu am fost la medic si mi-a dat medicamente si nu mi-a trecut. M-am dus la farmcie si mi-a dat un sirop si mi-a trecut.
Cu ceva vreme inainte imi trecea tusea doar cu codeina, dar acum se da doar pe reteta.
Un ceai de patlagina este bun ca adjuvant.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Poti naturalmente sa uiti de remedii naturiste si sa te duci la doctor sa-ti dea medicamentul potrivit, in functie de ce anume ai. Multa sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns (pentru KronstadtRevival):

In mod normal as fi de acord. Dar a gasi remediul naturist potrivit intre toate recomandările eronate e la fel cu a gasi acul in carul cu fan.

A găsi orice remediu fara un diagnostic corect e o fantezie.

Asa ca, te invit la masa.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Nici tu nu ai gandire stralucita daca in felul acesta te exprimi fata de cineva care nu e de aceeasi opinie cu tine.
La modul general folosesc atat produse naturiste cat si clasicele medicamente, dar atentie depinde de afectiune si ce rezultate vrem sa avem.
Iti pot aduce 1000 de exemple dar ce rost ar avea?
Iti pot spune din propria experienta ca medicina aceasta a plantelor este buna in diferite cazuri, dar rezultate dau doar produsele scumpe! De obicei tratamentele cu plante se fac pe perioade mari si foarte mari de timp pentru a avea efecte, iar costul final de cele mai multe ori poate depasi de zeci de ori costul unui tratament medicamentos, non-supliment sa-i zic asa.
Sa imi arati si mie un antibiotic naturist care in 7 zile distruge o bacterie!
Desigur ca da, am incredere in plante si in acest tip de suplimentare, dar nu toate sunt ceea ce trebuie, de multe ori rezultatele apar peste cateva luni de folosire, adevarat cu efecte adverse scazute sau fara efecte adverse!
Dar plantele nu dau randament in absolut orice! Acesta este si motivul pentru care nu sunt inca tratament de prima linie!

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

@theotherdude

Ma poti considera un analfabet care totuși nu te insultă.

Ce ai de câștigat oare? Daca imi spui ca mananc rahat si ca sunt analfabet, iti creste contul bancar? Devii o persoană mai buna? ¯\_(ツ)_/¯

Ce are de pierdut op daca se duce la medic si afla ce are de fapt? Apoi pornind de la un diagnostic sa mearga pe recomandarea doctorului (nu pe fantezia unora) si sa ia medicamentele potrivite?

Ce pierzi daca faci și tu un pic de cercetare științifică? Crede-mă, nu ai sa devii analfabet. Și e atat de usor sa verifici daca ce spui e adevărat dpdv stiintific...

| CleanHeart a răspuns:

Ceai de ceapa și în 3 zile ești vindecat

Răspuns utilizator avertizat