| oana5544e5 a întrebat:

Imi poate spune cineva cum a scapat de constipatie, ce remedii, medicamente a folosit? Am vazut ca sunt pastile care contin fibre si suc de aloe vera care zice ca ar fi bun in tratarea constipatiei. A incercat cineva una din aceste variante? Multumesc aticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fulgi de ovăz. Tărâțe de grău și de ovăz.
Pâine integrală.
Semințe de in.
Salată de varză, roșii, castraveți ardei, ceapă verde.
Pepene galben, că a apărut. Mere, caise, piersici.
Soia.
Lactate adio.
Ouă, carne, dumineca sau mai rar.
Pește, dumineca, sau uneori.
Ceai pentru slăbit Yong Kang. Cufurește de nu-i adevărat.
Așa am scăpat.
Pastile cu fibre? Nici nu vreau să aud de așa ceva!

| RobertMoon a răspuns:

Mananci seara multe fructe sau jumatate de grapefuit, dimineata ar trebui sa te duci la toaleta. Eu cand aveam constipatie am scapat cu ce ti-am zis, am mancat fibre, dar degeaba.

| nukeyly a răspuns:

laughing)))))
Pastile cu fibre?(corect zis chimicale+fibre) is niste prostiii pentru oameni comozi cu buzunare largi negestionate logic

papa :
w.karmel.ro
> germeni de grau punga 1 kg e f ieftin, ceva, 5 ron
astia se tin in camara griji sa nu ia umezeala sau ceva inceput de mucegai ca duce la diaree atomica sustinuta mai ceva ca reactoru 4 din cernobal

> seminte(ca intregi nu se digera) de IN macinate in rasnita+seminte de canepa NEDECORTICATA macinate TOT in rasnita_pe loc de o masa nu mai mult ca
> se oxideaza ca orice alta boaba de susan piper etc si-si pierde valoarea

(! fara zahar alt toxic) Fulgi de ovăz. Tărâțe de grău și de ovăz. da sa fie simple neconbinate cu danonido sau wtf fornetti,

Pâine integrală. fara amelioratori, FARA sare iodata [ happy si fara fluorul din pasta de dinti]

| oana5544e5 explică (pentru nukeyly):

Razi degeaba. Exista medicamente pe baza de fibre. Unul dintre ele este Casen fibra si mi-a fost recomandat de catre medicul specialist. Am vazut ca sunt si niste pastile care se numesc Fibre si voiam sa stiu cat sunt de eficiente.

| Bozgi200 a răspuns:

Bea o cana de apă de apă imediat după ce te trezești (o să își facă efectul într-o oră-două) sau poți consuma miere ce are un efect laxativ.

| Lola200228 a răspuns:

Chiar săptămâna trecută am avut probleme cu constipația de nu am făcut aproape doua săptămâni.Ce am făcut eu o sa ti se para ciudat dar e eficient. Noi nu stam corect pe veceu gen normal. Pentru a elimina scaunul așază-te cu picioarele pe veceu și stai ghemuit cum ar veni ținându-te de genunchi și împingand așa. Scaunul o sa iasă mult mai repede deoarece stai intr-o poziție relaxata pentru colon. Nu spun aberații deoarece și animalele așa își elimina scaunul, bun ca sa înmoi puțin scaunul eu am mancat pâine cu gem, orice gem dar parca cel de caise e cel mai bun dar poți mânca și de căpșuni sau de ce ai tu acasă, deasemena poți mânca stafide, acesta e un remediu natural și eficient acum depinde de organismul tău. Sper ca te am ajutat. happy