| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu am probleme cu ochii de la atata stat la calculator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Poti sa folosesti un ecran bun - LCD, poti sa iti faci ochelari speciali pentru calculator, si poti sa folosesti lacrimi artificiale - petnru ca din cauza privitului la monitor sau la televizor - nu clipim suficient de des si se usuca ochii. De aceea de multe ori simti ca si cum ai avea nisip in ochi. Eu folosesc toate acestea. Ma simt mai bine acum si pot sta mai multe ore fara sa ma resimt. Pot sa spun ca am probleme de vedere si port si ochelari de vedere...

mira
| mira a răspuns:

Dupa opinia dr.Monica Pop calculatorul chiar folosit in exces nu dauneaza ochilor.Organul vizual trebuie folosit intensiv pentru a ramane sanatos.Probabil ca altele sunt cauzele afectiunii oculare invocate de tine.Mergi la oftalmolog. Mira

Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste monitor LCD, de calitate, culori auto-reglate, diametru 19-21"!
De exemplu: Philips 190S sau 210S.

eileen
| eileen a răspuns:

Fa pauze dese cand esti la calculator, nu sta mai mult de 3 ore pe zi, iar daca serviciul nu iti permite, neaparat poarta ochelari cu factor de protectie pentru calculator. De asemenea, iti recomand lacrimi artificiale pentru ca in fata calculatorului clipesti de doua ori mai putin decat ai trebui.

| ShaKuri a răspuns:

Prin deductie logica raspunsul ar fi: NU MAI STA ASA MULT LA CALCULATOR. dar. te simt ca tu esti dependent/a asa ca. cel mai bine ar fi sa iti iei un ecran protector de calitate .altceva nu ai ce facehappy.sau poate ceva picaturi pentru ochi.

| galileo a răspuns:

Ceau. Sunt mai multe masuri pe care ai putea sa le ei. In primul rand trebuie sa reduci din timpul pe care il petreci in fata PC-ului. In al doilea rand (asta in caz ca ai monitor CRT) ia-ti un monitor LCD, acesta nu afecteaza vederea. O ultima masura, dar foarte importanta este urmatoarea: la fiecare ora petrecuta in fata calculatorului, doctorii recomanda sa iti petreci 5 minute in natura, sa privesti un peisaj, sa iti relaxezi ochii.

| Beeline a răspuns:

Cumpara-ti un monitor LCD. Chiar si cele mai ieftine, de 300-400 de Lei sunt OK. CRT-ul mi-a ucis si mie ochii, dar cu orice LCD sunt OK. Mai sunt picaturile cu lacrimi artificiale (Visine), si ochelarii anti-reflex (lentile Zeiss), care la mine n-au avut niciun efect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ochelari pentru calculator.Si timp mai putin petrecut in preajma lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai poti sa stai cu spatele la calculator

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ecran de protectie si ai scapat si de lacrimi artificiale si de lcd (in caz ca nu iti permiti momentan), si de problemele cu ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ecran de protecție, ochelari de protecție și consumul de morcov crud crește rezistența oculară, picături oculare date de medicul oftalmolog sau mai redu din orele de stat în fața calculatorului.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alterneaza cu altceva. ce i mult nu i sanatos.

| flor a răspuns:

Sa nu mai stai asa mult la calculator