Întrebare recomandată | albastrica009 a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu-mi mai fie frica de intuneric? e urgent ca deja se intuneca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Septiiiiiiiiiiiiiiixxl a răspuns:

Pai stii cum se spune: ca de ce ti-e frica nu scapi niciodata asa ca trebuie sa-ti comfrunti temerea asta si sa incerci sa umbli seara si incearca sa gandesti pozitiv nu te gandi la filmele de groaza pe care le vezi. happy

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
autosugestionarea sa stii ca da roade bune, experienta vorbeste!
imi era frica de intuneric si de spatiile mici, asa ca am pus in practica autosugestionarea si acum pot circula pe intuneric linistita si sa stau si in locuri micute fara sa ma panichez.
O seara bunahappy

| valentingb a răspuns:

Ia o lanternă cu tine și mergi undeva unde fără lumină n-ai putea sta. Oprești lanterna 5 secunde, o pornești iar. Și tot așa, tot mai mult timp, trebuie să învingi frica.
Oricărui om îi e frică de întuneric, de necunoscut, dar trebuie să ne păstrăm luciditatea.

| miki13 a răspuns:

In casa nu poate intra nimeni si nimic(in afara de familia ta). Pentru inceput mergi cu cineva in intuneric si cand ai ajuns in mijlocul camerii aprinde o lanterna sau lumina si vei verdea ca nu e nimic.

| artagonlord a răspuns:

Pai pentru inceput puneti o lampa, anti tantari, nu conteaza de care, dupacea incerci sa inchizi usi gamuri tot, si cu timpu te obisnuiesti, cateodata aprinzi becul, si cand vr sa-ti iei inima in dinti il stingilaughing

| Ralucutza2013 a răspuns:

Puneti un bec din acela care doar il pui in priza si il lasi toata noaptea sau stau o noapte treaz si vezi ca nu se intampla nimic daca auzi un zgomot (ia-ti o lanterna ) deschizi usa usor (mai bine las-o putin deschisa) si te duci sa vezi ce e. Sper ca te-am ajutat

| EllaMateeaNed a răspuns:

Stai in intuneric si o sa vezi ca o sa-ti treaca, daca nu esti un ratat.

| mitzamitza909 a răspuns:

Sa fugi cand mergi acasa, dar sa alergi asa usor cu o muzica care iti placewinking...si te gendesti la muzicawinking

| OglindaCristian a răspuns:

Sa fii alaturi de persoana iubita si mergi si prin iad, lava etc.

| Printesyka a răspuns:

Cand se face noapte iesi cu cineva afara ( inventezi tu o scuza ) inchizi ochii cand ajungi la usa iar cand esti afara ii deschizi... sa vezi ce lucruri minunate sunt noaptea ( stelele pe cer, luna, te uiti spre oras si vezi mii de beculete colorate foarte frumoase ) ia gandeste-te cum unii oameni lucreaza toata noaptea, si lor le-a fost frica

| Zainnn a răspuns:

laughing ..esti culmea! tu cand mergi prin intuneric...scapa de toate gandurile..cu mosntrii si alte ciudatenii..fii liber in 'negrul' marewinking..na-re de ce sa-ti fie frica

| Nebunykuu_Cristi_1998 a răspuns:

Numai te gandi la asta funda?