| camomil a întrebat:

Ce sa fac sa nu mai miroasa gura dimineata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jolie_3446 a răspuns:

Te speli pe dinti! Nu prea ai cum sa scapi de aceasta problema. E ceva normal datorita digestiei.

9 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Halena poate avea cauza dentara sau poate avea digestiva... daca e de cauza dentara... atunci ai niste carii netratate, care pot da halena, daca ai in gura lucrari protetice... si aceaste lucrari sunt incorect facute sau a trecut un timp indelungat de la confectionarea lucrarii si aceasta este larga intra alimentele sub lucrare si da halena, sau sub lucrare ai dinti care nu au fost preparati corect si se cariaza... sau poate ai tartru, sau poate nu te speli pe dinti corect... periajul corect e foarte important, trebuie sa te speli si pe limba ...aici gasesti un raspuns foarte complex despre spalatul pe dinti... daca toate de sus mentionate pica din calcul atunci ai o problema digestiva... mergi la medicul de familie sa te indemn unde sa mergi pentru analize...

cristian
| cristian a răspuns:

Guma de mestecat.Pa cuvant.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da1 to ce e mai sus e corect, dar va mai dau si eu un pont: sa se rontaie boabe de cafea - sa le ai la tine! - inainte de o intal/un meeeting, ca nu poti sa te speli oriunde si oricand! Sau, mai zic medicii, sa rontai niste patrunjel! Si mancati mere, cat de des, sunt foarte sanatoase in general, dar mai ales si pentru Inimioara!

| Dara a răspuns:

O alimentatie sanatoasa si o igiena dentara riguroasa ar trebui sa rezolve acest aspect daca nu exista alte probleme de sanatate. Citeste si acest articol, poate te ajuta cu ceva:
http://www.sfatulmedicului.ro/......_1143.html

| stardeea a răspuns:

APA de gura... apa de gura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consultul stomatologic regulat este obligatoriu si perierea dintilor de cel putin doua ori pe zi pentru indepartarea resturilor alimentare. In acest sens mai pot fi utilizate ata dentara (pentru locurile in care periuta nu patrunde) si apa de gura (mai ales dimineata). Deosebit de importanta este toaleta dintilor seara, inainte de culcare, pentru a nu lasa nimic de lucru bacteriilor anaerobe in timpul somnului. Nu utilizati periuta de dinti doar pentru perierea dintilor, placa bacteriana se depune si pe gingii si pe limba, asadar ingrijiti-va de intreaga gura.

Tratati-va afectiunile dentare si parodontale pentru ca, in lipsa unui tratament de fond, pasta de dinti, guma de mestecat, apa si spray-urile de gura nu fac decat sa mascheze mirosul pentru o perioada scurta de timp, fara sa il indeparteze.

Consumati multe lichide, imbogatiti-va dieta cu legume proaspete, evitati consumul exagerat de cafea, alcool, precum si fumatul excesiv.
http://www.sexpert.ro/......toare.html
http://www.terapii-naturiste.com/......itoare.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te speli pe dinti apoi folosesti apa de gura si daca mirosul tot persista poti folosi spray de gura pe timpul zilei sau guma de mestecat sau bomboane mentolate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La orice om miroase gura dimineata.

| XxBoGdYxX a răspuns:

Sa te speli pe dinti seara