| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU. Mereu când ma duc cu mașina, vărs. Am luat toate medicamentele posibile pentru vărsat dar degeaba. Îmi fac mai mult rău și îmi vine mai tare sa vărs de la ele. Ma duc și jumătate de ora și îmi vine sa vărs. De ce și ce e de făcut? Sunt unele acadele de vărsat dar le am luat și pe acelea și pentru ca erau dulci îmi venea mai tare sa vărs. Mulțumesc! Apropo, nu ma uit pe geam când merg cu mașina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema e ca esti sensibila ca aia iti face mult rau ca aia e prea dulce etc
Rau de masina avem toti dar trece cu antrenament
Important e sa ai aer curat
Pe geamuri poti sa te uiti dar in fata si e bine sa intelegi cum merge masina cand franeaza cand accelereaza asa nu te mai scutura pe neasteptate si nu te mai ia raul
Daca urci din start cu vaicareala ca e masina si o sa versi normal ca asta face corpul

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ia si tu ceva impotriva varsatului, nu ca sa versi.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru darrio2007):

Pai am spus ca am luat foarte mult medicamente anti vărsătului. Dar pentru ca sunt dulci, îmi vine mai tare sa vărs

| sierra1 a răspuns:

Ia un emetiral cu 1 oră inainte de drum

...imi spui "merci" la sosirea la destinație

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate solutia e sa te uiti pe geam. Eu daca merg cu masina si ma uit pe telefon sau citesc sau sunt concentrata intr-un punct fix, mi se face foarte rau. Daca ma uit pe geam nu am nimic

| barbar a răspuns (pentru Furnicuta000):

La fel este și pentru mine. Chestia asta este foarte ciudată. Chiar în moment-ul în care încep să citesc ceva, în timp ce mașina merge, aproape imediat simt că amețesc. Iar, dacă, continui, și încerc să fac efort să ignor, este și mai rău. Pentru că la început nu este chiar așa grav. Dacă mă forțez să citesc ceva timp, după ce mă opresc din citit mă simt rău vreo 5-10 minute. Nu m-am gândit nici-odată că mai sunt și alții ca mine.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru barbar):

Eu niciodata nu am inteles cum pot unii sa citeasca in masina laughing

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Dacă ma uit pe geam amețesc și asa îmi vine sa vărs mai tare

| Saraaa2345 a răspuns (pentru barbar):

Da, într-adevăr mai sunt ca dvs și alții

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Antiemetice

| gigite a răspuns:

Lamaie consumata in gura, suc de zeama de lamaie, vitamina C, ceai de ghimbir....etc.

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Inainte de plecare cu 10-15 min. si continuat mai cate putin in timpul mersului. Asa sa-ti ajute domnul.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru gigite):

Mulțumesc! Sa va ajute Domnul si pe dvs!

| danaieladaniela a răspuns:

Buna.
Am trecut si eu prin situatia asta.
Cel mai probabil din cauza mirosului din masina.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru danaieladaniela):

Da, din cauza mirosului. Mulțumesc!

| costicj a răspuns:

Stările de rău de mașină vin sunt adesea la fel ca răul de mare. Urechea ta internă (responsabilă pentru echilibru), percepe cu multă ușurință ceva insesizabil pentru tine ca om. Cel mai bine este să consulți un medic. Dacă ai făcut-o deja și ți-a prescris medicamente care nu te ajută sau ai încercat și alte medicamente și tot n-au efect, poți încerca exerciții de echilibristică simple, cum ar fi statul într-un singur picior, corpul pe plan vertical, piciorul suspendat stând cu talpa pe partea inferioară a coapsei (am observat că e o poziție legit de yoga). Mai există și alte exerciții, cum ar fi și cumpăna, mersul pe vârfuri sau pe călcâie, care antrenează balansol față-spate. Mulți vor spune că sunt useless, că nu au legătură, dar mulți nu știu că până și reflexele lor fizice sunt conduse de cerebel, nu de feeling-ul membrului care acționează în consecință (la fel se comportă urechea internă cu echilibrul, care atunci când neformată și sensibila, provoacă stări de greață). De asemenea faza cu uitatul pe parbriz despre care spunea cineva aici, te va ajuta să percepi relativ mișcarea, ceea ce va duce la un feeling mai slab de dezechilibru.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru costicj):

Mulțumesc din suflet!