| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa nu mi se mai rupa unghiile cu usurinta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| leluc a răspuns:

Inmoi unghiile in ulei de masline in fiecare seara inainte de culcare si iei suplimente cu calciu.

13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ai nevoie de calciu si poti folosi "Lotiune pentru tratarea unghiilor cu vitamina B6''de la Farmec.

| psiholoaga a răspuns:

Vezi sa nu ai un deficit de calciu. Ai si probleme cu oasele sau dintii? Daca e doar la unghii, exista lac de unghii cu vitamine, care le intaresc. Poti si sa stai cu unghiile in ulei de masline putin foarte putin incalzit. Incearca de 2 ori pe saptamana sa faci asta.

| elena a răspuns:

In fiecare zi, 10 minute, tinute unghiutele, in ulei, comestibil, caldut...ai rabdare, se intaresc si ele...
Daca, le dai cu lac, lasa-le sa "respire" si ele, macar, 1- 2 saptamani, la 2 luni...

| nicky a răspuns:

Ca, vit. A si vit. E ajuta.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Calciu, calciu, calciu... Si poti incerca o oja protectoare... Sau oja pentru intarirea unghiilor.

| mioara a răspuns:

SA FOLOSESTI LOTIUNE PT TRATAREA UNGHILOR CU VITAMINA B6 DE LA FARMEC

| miry a răspuns:

Le poti unge cu ulei de ricin

| Crissa_4407 a răspuns:

Spala-le cu pasta de diniti iar seara date cu o crema hidratanta doar p unghi.acest "tratament" il folosesceu si pot sa-ti zick am unghi de invidiatbig grin

| BabyWL a răspuns:

Incearca, sunt tot felul de tratamente pentru intarirea unghiilor. asta ar fi o metoda, iar eu am auzit un leac babesc. sa zic asa... Incarca sa-ti lasi unghiile sa creasca putin(peste buricul degetelor cu vre o 3-4 milimetri) iar apoi incearca sa le bagi in ulei(de gatit) fierbine. Si eu am probleme cu unghiile, mi se rup si mi se exfoliaza. Si eu probabil am sa incerc sa fac ceva sa nu se mai intample asta. Dar vezi ca unghiile tale s-ar putea sa fie asa si din cauza lipsei de calciu, deci daca cumva ai lipsa d calciu incearca sa revi la normal.
Bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste intaritorul de unghii de la farmec

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nusssss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E simpluhappy inainte de culcare inmoi unghiutele in ulei caldut de masline, jumatate de ora, apoi tai o lamaie in doua si tii unghiile in ele tot jumatate de ora, asta le da si stralucire.

| bianca86 a răspuns:

Uleiul de ricin e foarte bun pentru intarirea unghilor, pune intr-un bol apa amestecata cu ulei de ricin si stai cu mainile acolo cam o jumatate de ora! Mai poti folosi si lac special pentru intarirea unhilor!