| Siracuzia a întrebat:

Ce sa fac sa scap de raul de miscare?
Imi va fi la fel de rau daca merg cu microbuzul, decat daca merg cu autocarul?
In afara de pastile, astept alte ideihappy
Depinde si de durata mersului? Eu merg maine vreo 5 ore.
Ce sa fac sa nu imi fie rau? N-am voie sa iau pastile o anumita perioadacrying
Plsss heeelp meee!crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

.stai in locurile din fata!
...e mult mai bine sa stai in spatele la sofer si sa vezi drumul!
+roaga soferul sa opreasca mai des ca sa iei aer ...iti trece asa!
si daca bei apa iti mai trece din rau! dar complet nu o sa scapi! e o chestie care te urmareste toate viata!

5 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Si ca sa nu-mi fie rau, in primul rand ai grija ce mananci cu o seara inainte de plecare ( sa nu fie prea gras sau sa-ti faca rau). Apoi daca plec dimineata, eu nu mananc nimic inainte sa plec, astept sa parcurg o parte din calatorie si abia apoi mananc. Este bine sa stai pe cat se poate de in fata. Daca este masina mica, langa sofer, daca este autocar de ex. e bine sa stai la geam, cat mai in fata. Sa ai tot timpul calatoriei lamaie sau fructe acrisoare. Incearca sa privesti cat mai mult partea dinaintea soselei, nu ceea ce lasati in urma sau pe laterala. Asculta o muzica ce stii ca te linistete. si mediul conteaza foarte mult.

| Angiutssa a răspuns:

Http://www.consiliervacante.ro/......state.html
Sunt foarte multe sfaturi utile aici.

| KoreaJapan a răspuns:

Si eu am problema cu masina laughing in primul rand,nu manca inainte de a pleca cu masina. apoi,nu citi sau te juca pe tel cand esti in masina. In al treilea rand,cand sunt intr-o excursie cu colegii sau merg la vreo olimp cu doi din bunii mei prieteni,ma iau cu ei la vorba,radem bla bla bla... si fara sa imi dau seama am ajuns la destinatie laughing am vazut mult care incearca sa bea putina zeama de lamaie in autobuz,dar de cele mai multe ori, nu a avut niciun rezultat bun... cand imi mai este rau si langa mine e doar mama tata sau cine stie cine, cineva mai mare decat mine cu minim 6 ani, nu stiu cum sa iti explic ce fac. Imi dau putin trunchiul in fata astfel incat burta sa imi fie acoperita de burta sau (puncte puncte) pur si simplu nu prea stiu cum sa iti explic thinking

| kid_4671 a răspuns:

Sunt irelevante lucrurile de genul stai in fata sau nu munca. Toate lucrurile acestea sunt in capul tau, pentru ca tu le crezi. Inainte sa iei autocarul sau microbuzul tu deja iti imaginezi ca iti va fi rau, ca nu se va termina calatoria cu bine s.a.m.d. Efectul pastilelor este acelasi care iti spun si eu. Daca iei o pastila crezi ca totul va fi bine pentru ca aceea pastila face minuni (efectul placebo). Te stimuleaza, cam atat. Pastila nu cred ca zice : "Ma dizolv, ajung la destinatie pentru ca eu Marea Pastila stiu unde se afla acest *rau de miscare* ma lupt cu el dupa care totul va fi bine". Trebuie sa faci abstractie de lucrurile astea, daca vrei sa rezolvi situatia.

| MariaMarya85 a răspuns:

10 pasi simpli:
1. aerul curat
2. ochii inchisi
3. privirea inainte
4. mancare usoara
inainte de plecare
5. gustari uscate, ghimbir si menta
6.relaxare si respiratie
7. roaga-ti parintii sa conduca usor fara miscari bruste si fara viteza
8. exista pastile sa nu iti mai fie rau trebuie sa le iei cu 30 de min inainte sa pleci
stiu
9. faceti unele pauze sa iesiti afars din masina si sa iei aer si sa mancati ceva sanatos (faara hamburgheri, fast food, etc.)
10. ia-ti haine de schimb in caz ca nu reusesti sa vomiti in punga