| anonim_4396 a întrebat:

Ce să mă fac fraților, nu am mai putut să adorm complet de mai mult de o săptămână. S-ar putea să sufăr de insomnie fatală familială? Dacă da, nu există tratamente pentru această boală? Ajutați-mă vă rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fara detalii e greu de spus. Poate dormi ziua prea mult si nu mai poti dormi noaptea sau bei multe „câcaturi" de energizante. Boala asta este vreo inventie de-a ta?
Mergi la un medic.

| AFR81 a răspuns:

Ar fi util daca ai dezvolta putin pentru ca, sincer, sunt foarte multe persoane care dorm ziua pana la pranz si, dupa aia, le auzi ca nu au somn noaptea. Asta nu e in niciun caz insomnie. Daca, totusi, consideri ca e ceva grav, cel mai indicat ar fi sa mergi la medicul de familie.

| ziftode a răspuns:

"insomnie fatala", FATALA, deci esti mort, dar nu iti face griji, te ducem la cimitir cu tot prohodu, si esti binevenit aici sa te exprimi DUPAAAAA CE AI MURIT

"insomnie fatală familială" familiala... aaaaa, aici sunt putin incuiat, esti "DON" de "familie" italiana (aka, adica... mafie), deci, te-a omorat un cap mafiot rival, dar nu iti face probleme, cat te-ai rahatit pe restul populatiei, la nivelul ca renunta la minimul de, decenta, decat sa zica orice fata de mafie, asa cum e in Italia de sud, de MII DE ANI, sunt sigur ca totusi o scapi de justitie, ca sa fi omorat de mafie

Nota Benne
imi place la nebunie sa bat campii, fata de intrebari ca asta de mai sus, UNDE NU AI DAT DETALII SEMNIFICATIVE, si fara de care nu poti obtine un raspuns folositor, in schimb ai folosit niste termeni TOTAL ABERANTI, de unde misto-ul meu

MORALA: descrie problema de la a la z cu toate detaliile posibile!
atunci, si doar atunci, ai sanse sa primesti o solutie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la farmacie să-ți dea ceva. Poate nişte somnifere, farmacista ştie cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
In ultimele 3 ore inainte sa te duci la culcare sa nu te uiti o secunda la un ecran(tv, telefon, laptop s. a. m. d.), in schimb citeste sau invata ceva din carti si scrie, daca nu ai vreo problema serioasa medicala ai sa adormi in maxim 10 minute. Daca, insa, in ultima ora te-ai uitat si un minut pe un ecran, s-a luat somnul.
O spun din experienta, bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca somnifere usuoare/calmante Si du-te la medicu de familie

| melodrama a răspuns:

Singura persoana care te poate ajuta este doctorul. Pentru orice problema medicala recomand consultul de specialitate.