| mmeee79 a întrebat:

Ce se intampla cand imi provoc voma? Vreau sa specific ca nu o fac des, fooooarte rar. de exemplu nu am mai facut-o de vreun an sau 2. Dar azi nu am mai putut. Am mancat mai inainte toate prostiile si m-am simtit prost ca iar ma ingras daca tot mananc de asteasad Am citit un comentariu ca pierzi ceva minerale pe care nu le mai poti recupera niciodata. si ca de la inima iar pierzi ceva, sau in genul asta era cevabig grin. Oricum, va rog raspundeti! Eu nu cred ca e asa grav..mai ales daca o fac asa de rar! Si nu am vomitat tot din mine, dar destul de mult.Si ma simt cam slabita. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Da, pot apărea complicații, cele mai dese sunt accindele vasculare.

| mmeee79 explică (pentru Azµre):

Si daca o fac fooarte rar? :O sad dar chiar nu am mai putut!

| Azµre a răspuns (pentru mmeee79):

Nu e sănătos și nici natural ceea ce faci, renunță!

| mmeee79 explică (pentru Azµre):

Nu am la ce renunta, pentru ca aproape nici nu fac chestia asta. De vreo doi ani. dar oricum, am sa incerc mai bine sa nu mai mananc prostii..desi e f greu pentru ca sunt foarte bunebig grinbig grin

| DedeYami a răspuns:

Pai clar ca nu e sanatos sa iti provoci voma. Si nu conteaza ca o faci rar sau des. Iti strici organismu. Nu pierzi nici o bucata din inima laughing Dar nu inteleg de ce faci chestia asta? Vrei sa slabesti? Asta e o modalitate gresita. Slabeste in mod sanatos, de exemplu du-te la inot, iti faci corp frumos, stiu ce spun.

| mmeee79 explică (pentru DedeYami):

Nu am zis ca pierd bucati din inimalaughing)) dar ma simt slabita..si asa simt cum imi bate inima mai tare..probabil de ce ma chinui sa scot din minetongue

| DedeYami a răspuns (pentru mmeee79):

Pai tu cati ani ai? Daca nu te uperi ca intreb?

| 0rlando a răspuns (pentru mmeee79):

Asta este cea mai proastă metodă de slăbire, dacă vrei să slăbești, mănânci mai puțin și faci exerciții, nu ce faci tu.
Dacă continui să faci treaba asta, se va instala o dependență fizică, adică chiar și atunci când tu nu vrei, vei voma oricum.
Efectele vomei provocate sunt diverse, multe și toate negative, iar în final fie vei muri, fie vei ajunge așa http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......2389c5.jpg