| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca am vrut sa "rup/sparg" o alunita? Am crezut ca e cos si am zgarmat-o pana mi-a dat putin sange. Sunt prost.
Ce patesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Sa speram ca nimic rau nu o sa patesti, dar evita de acum inainte orice leziune asupra alunitelor.
Eventual ai putea face si un control dermatologic.

| danielaxyz a răspuns:

Dati cu un pic de unguent de galbenele

| RainbowAndra a răspuns:

Si eu am facut la fel acum cateva zile, deci stai linistit nu esti prost.
A trecut ceva de cand ai postat intrebarea, esti ok nu? Adica vreau sa zic ca si eu m-am speriat la inceput, si daca tu esti bine inseamna ca si eu voi fi...
Scuze de raspuns stupid, dar voiam sa ma linistesc happy

| DedeeAndreea a răspuns:

Buna.Pai,in general, se spune ca daca iti rupi o alunita faci cancer sau chestii de genul asta, insa eu nu cred asta.Nu este bine sa rupem sau sa deranjam alunitele.Cat despre cazul tau, nu ti se va intampla nimic rau.Totusi,ca sa nu mai fii stresat, mergi la un dermatolog.Acesta va stii cel mai bine ce trebuie sa faci, si cu cat mergi mai repede la dermatolog, cu atat mai bine! Si lasa alunita aceea sa creasca! Totul va fi bine.Sa ai o seara frumoasa!

| JohnSimon1983 a răspuns:

Salut.

Nu vei patii nimic. Alunitele sunt semne de mama sau tata spus popular. Alunitele sau semnele de pe piele sunt de fapt cancer de piele stopat care pur si simplu si din fericire nu evolueaza. Dar daca sunt "deranjate" (asa cum am facut-o tu), de mai multe ori atunci ai toate sansele sa se dezvolte adica sa-ti creasca mai mari. In alte cuvinte daca rupi un semn sau o alunita o sa-ti creasca la loc doar ca ceva mai mare. Si tot asa daca repeti procesul pana doamne fereste, ti se va activa si atunci e mai nasol. Sper sa te ajute acest raspuns.
PS. Totusi consulta un medic dermatolog pentru linistea ta.

| qazwsxedcrfv a răspuns:

In principiu nu o sa patesti nimic. Dar pentru siguranta tine sub observatie vindecarea acelei alunite. Daca va creste in dimensiuni sau isi va schimba culoarea mergi la un doctor sa se uite si el si sa isi dea cu parerea.

Stai insa linistit, nimic grav nu se poate intampla.

(PS: Evita pe viitor sa ai astfel de preocupari)

| Intrebari200 a răspuns:

Daca te lovesti, iti zgarii sau iti rupi din greseala una, mergi la dermatolog. Exista riscul ca ranile sa se transforme in afectiuni grave, chiar de natura canceroasa. Si…mai bine previi, decat sa fie mult prea tarziu.

| CoOoLLa a răspuns:

Salut amice, la inceput nu va fi nimic nou insa peste 15-20 de ani se poate ivi "cancerul de piele"chiar in seara asta ma uitam la wow biz si. Era vorba de asta. Cancerul poate aparea doar daca e maricica alunita...nu ca un mic cosulet... daca ti se intampla sa rupi o alunita tine.o sub supraveghere sa nu se mareasca si sa nu isi schimbeculoarea. Uneori cand rupi o alunita iti pot aparea mai multe (3-4)

Sper ca te.am ajutat. Numai bine! P.S:evita chestiile de genul

| Emanuel2k14 a răspuns:

Eu am una mare pe spate si culmea de 2 ori s-a rupt si sa regenerat. 1 data mi-a mancat-o un cocoshee hee) wtf (stateam pe burta pe o patura si un cocos in gradina a vazut-o si a dat cu ciocu. mi-a rupto). iar a 2 oara m-am taiat intr-o tabla si s-a dus. dar s-a regenerat. Oricum Evita de acum Nefericita Intamplare