| king5151 a întrebat:

Am spart o alunita de marime medie ieri si s-a scurs putin sange, probabil ca de asta nici nu mai e maro cum era inainte, acum are o pata de sange probabil ca am atins-o din nou, ce pot sa patesc? Sau ce trebuie sa fac sa nu patesc nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Nu patesti nimic, eventual pune un plasture acolo pana faci coaja ca sa nu te mai atingi

| king5151 explică (pentru RobertMoon):

Am auzit ca poti face cancer de piele, am mai spart una intr-un loc diferit acum cateva luni dar era mult mai mica si nu am patit nimic

| RobertMoon a răspuns (pentru king5151):

Ăla e un mare bulls*it cu cancerul de piele, un mit.
https://www.romedic.ro/......ls-0P37583

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru king5151):

Leucemie. Am auzit doua cazuri de morti in mai putin de un an de leucemie, aparent de la alunite sparte. Pe de alta parte, personal am julit/taiat alunite incepind de acum vreo 30 si un pic de ani. Nu am murit inca. Nu am facut nici cancer. Deci... e si ceva noroc aici implicat.

| king5151 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dacă era leucemie sangera fără sa o ating, dar am atins o eu din greșeală

| Simpatic a răspuns (pentru RobertMoon):

Nu e bullshit deloc, sunt alunite si alunite, cunosc caz concret cand s-a dus la doctor i-au taiat mai multe alunite si dupa cateva luni a murit de cancer, dar nu neaparat de piele, cred ca acele alunite erau ele insele un fel de tumori care s-au raspandit in corp.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru king5151):

Leucemia e posibil sa urmeze, nu sa fie instalata deja. Oricum, aici doar ne dam cu parerea. Cel mai bine mergi la un dermatolog ca sa te linistesti.