| Mimi26567 a întrebat:

Ce se intampla daca un caine linge o rana sau o zgarietura de pe om? Stiu ca sunt mituri si contradictii pe tema asta. Unii zic ca poti lua virusul rabic. Se poate ajunge atat de grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Genul asta de intrebare decurge cumva din anxietate
da, daca vrei raspunsuri concrete si sa supui sub analize si teste de laborator asta, cu siguranta se pot transmite microbi daca un caine purtator linge o rana deschisa, dar probabilitatea?
nu sta sa iti pui intrebari prea multe de genul acesta, pentru ca oamenii normali nu si le pun sa stii, si nu este nici aroganta nici indiferenta fata de cunoastere, este doar un mod de a trai normal, cand ai intrebari de genul acesta si ele te macina atunci vorbim de iphondrie

| ReddY25 a răspuns:

E posibil

| Lupică27 a răspuns:

Nu stiu dar stiu ca patrupedele au mai putini microbi in cavitatea bucala decat oamenii dar mai periculosi, acu nu stiu daca e mit, cauta si tu pe net, imi e lene.
Ca idee nu se intampla nimic de aia ai sistem imunitar.

| Anaysa26 a răspuns:

Nu sincer eu zic din propria experiență când te linge câinele pe rană îți trece am avut și eu și soțul răni iar cățelușa nostra ne-a lins și chiar ne-a trecut mai repede. acum depinde de ce rană vorbim nu poți să lași un câine să te lingă dacă ai fost operat

| georgeul1337 a răspuns:

In general, cainii ling multe chestii random iar cu timpul pot lua microbi pe limba. Posibil sa se infecteze putin rana, daca ai noroc nu patesti nimic.

| emsimos a răspuns:

Sunt sanse sa devii varcolac, daca cainele era de fapt lup