| V77Narcis a întrebat:

Ce se intampla daca un copil are mai multe globule albe decat rosii e rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hypathia a răspuns:

Asa este, abcdefgh are dreptate. Globulele albe se inmultesc atunci cand organismul se confrunta cu o infectie, pentru ca asta este treaba leucocitelor sa distruga infectia. Concentratia normala de leucocite la un copil este intre 4000-10000/mm3 de sange. In functie de cat de mult a fost depasit acest interval se stabileste gravitatea infectiei. Totusi ar fi bine sa consulti pe cineva de specialitate.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E absolut imposibil. Globulele albe (leucocitele) sunt in mod normal intre 4000 si 9000, iar cele rosii (hematiile) intre 4 milioane si 5 milioane. In cea mai grava leucemie, leucocitele nu depasesc 150-200 de mii. In cea mai grava anemie, numarul globulelor rosii nu scade su 1 milion. Nu exista nici o posibilitate ca numarul de globule albe sa-l depaseasca pe cel de globule rosii.

| mymed a răspuns:

E imposibil deoarece globulele albe sunt de ordinul miilor (normal), zecilor sau sutelor de mii (anormal), pe cand celulele rosii sunt de ordinul milioanelor. Poate faceti o confuzie.

| fabiola a răspuns:

Nu este un raport intre globulele albe si rosii. Daca nr globulelor albe depaseste valoarea normala, atunci exista o infectie in organism.In cazul celor rosii daca nr lor este sub nr admis, avem de a face cu o anemie!

| mgtow a răspuns:

Influenteaza negativ asupra sanatatii si trebuie realizat un tratament

| darrio2007 a răspuns:

Da. E de rau.Si nu numai la copii.La orice varsta.

| Daniela_3373 a răspuns:

Din cate stiu eu, daca leucocitele sunt mai multe decat eritrocitele, persoana respectiva are leucemie, dar nu sunt sigura ca este si cazul copilului despre care vorbesti tu.happy

| kai a răspuns:

Cate?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De bine nu e oricum. De regula, prezenta mai multor globule abe in sange decat de obicei semnaleaza prezenta unei infectii in organism.