| valentinamarinamary a întrebat:

BUNA! TPU,Ce inseamna daca ai mai multe globule albe decat alea rosii, sau daca ai colesterolul 260%!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| paulica2003 a răspuns:

Daca ai globulele albe mai multe decat celel rosii esti bolnav in timpul ala... dar dupa ce nu mai esti racit de exemplu o sa fie iar globulele numar egal big grin colesterolul e cand mananci grasimi...

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut imposibil sa ai mai multe globule albe decat cele rosii. Globulele rosii (hematiile) sunt de ordinul a cateva milioane (10 la puterea 6), pe cand globulele albe pot fi (in leucemii) de ordinul a cateva sute de mii (10 la puterea a cincea), iar in mod normal cateva mii (10 la a treia, maxim la a patra). este complet lipsit de sens sa compari valorile taind la intamplare zerourile, deci nu inseamna absolut nimic.
Colesterolul e mare, inseamna ca mananci grasimi, dulciuri si prajeli, esti sedentar si, posibil, m fumezi sau bei alcool in exces. trebuie sa iei un tratament de scadere a colesterolului si, mai ales, sa-ti schimbi stilul de viata (mai putine dulciuri, renunti complet la carnea de porc si faci macar doua ore de efort intens pe zi)

| valentinamarinamary explică (pentru Brigaela):

Nu am eu problema asta! E mama, care nu fumeaza, nu bea dar mananca dulciuri!laughing

| Brigaela a răspuns (pentru valentinamarinamary):

Atunci asta este cauza cresterii colesterolului. Efort fizic face (in afara gospodariei si serviciului, bineinteles)?

| valentinamarinamary explică (pentru Brigaela):

Nup!

| Brigaela a răspuns (pentru valentinamarinamary):

Sedentarismul, alaturi de dieta nesanatoasa pot creste colesterolul, mai ales dupa varsta de 40 de ani. Nu este foarte mare, dar trebuie sa ia masuri (in principal inlocuirea dulciurilor cu fructe si eliminarea sau reducerea la minim a carnii de porc din alimentatie)

| valentinamarinamary explică:

Deci nu e leucemie? Nu am eu problema asta!

| paulica2003 a răspuns (pentru valentinamarinamary):

Nu e leucemie... nici vorba

| madalinspy a răspuns:

Asa este. Globulele albe se inmultesc atunci cand organismul se confrunta cu o infectie, pentru ca asta este treaba leucocitelor sa distruga infectia. Concentratia normala de leucocite la un copil este intre 4000-10000/mm3 de sange. In functie de cat de mult a fost depasit acest interval se stabileste gravitatea infectiei. Totusi ar fi bine sa consulti pe cineva de specialitate.
si co colesterolul:Colesterolul este un alcool policiclic de care se leaga acizii grasi, devenind astfel o grasime care se intalneste in aproape toate alimentele de origine animala. El este transportat prin intermediul sangelui in asociatii moleculare cu proteinele (lipoproteine).

Cantitatea totala de colesterol din organism este de aproximativ 145 de gr.

Majoritatea se gaseste in membranele celulare, unde actioneaza ca un agent stabilizant. Aproximativ o treime se gaseste in membranele sistemului nervos - creier, maduva spinarii. Restul participa la formarea acizilor biliari, produe hormoni sexuali si ajuta la formarea vitaminei D.

Organismul isi fabrica singur colesterolul necesar si nu are nevoie de nici un aport alimentar de acest fel. Daca alimentele mancate contin o cantitate prea mare de grasimi colesterolul incepe sa se depuna pe vasele de sange, ceea ce duce la ingustarea arterelor. In final se poate ajunge pana la anghina pectorala sau infarct miocardic.