| Patrick20061997 a întrebat:

Salutare TPU ce se intampla sau ce este daca am mai multe globule rosii decat albe sau invers care este problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Numarul de globule rosii din sange este incomparabil mai mare decat cel al globulelor albe, asa ca nu se pune problema sa ai mai multe globule albe decat rosii. Eventual, poti avea mai multe globule albe decat este normal, ceea ce inseamna ca ai o anemie sau o infectie.
Globulele rosii sunt cateva milioane pe mm cub iar cele albe cateva mii pe mm cub.

1 răspuns:
| Eduard619 a răspuns:

Excesul de globule albe duce la leucemie iar de cele rosii nu are niciun efect major este bine sa fie mai multe decat cele albe.