| Bogdan_8059 a întrebat:

Mi s-a spus la analize ca am mai multe globule albe decat cele rosii. Ce pot face sa remediez aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut imposibil sa ai mai multe globule albe decat rosii, nimeni nu a avut niciodata. Fiindca globule albe ai in mod normal maxim 9 mii iar globule rosii in jur de 4, 5 milioane. In leucemii, de exemplue, numarul de globule albe poate creste pana la 100 de mii si cel de globule rosii poate scadea pana la 1, 5 milioane, dar tot sunt mult mai multe.
Formuleaza corect problema pentru a te putea ajuta (da si valorile exacte).

| dafna a răspuns:

Sa mergi la un medic si sa vezi unde e problema si apoi trateaza cauza nu efectul.

| dandelion a răspuns:

Eu cred că merge vorba de o hemoglobină scăzută. Dacă e asa atunci am avut si eu asa ceva cîndva. Eu mincam carne de vită, suc de granată, sfeclă rosie, struguri...Mai în scurt tot ceea ce e rosu.

| alexiss_9225 a răspuns:

Aoleu, pai e leucemie. :-s

incearca sa manaci numai carne de vita si mai mult fiarta nu prajita! e cea mai importanta carnea de vita la asa ceva. nu stiu dc, dar eu am avut in familie pe cineva bolnav grav de leucemie si doctorii i-au spus ca mai traieste maxim 6 luni, dar a trai 10 aniwinking
poate la tine (sper) este altceva, dar totusi asc sfatul meu
papa

| xsecretex a răspuns:

Deci tias putea da cateva sfaturi in primul rand sa ai grija la alimentatie sa manci cat mai natural:sa manci sfecla, sa manci care de vita cat mai frageda/in sange.sa bei vin ros nu in exces...si sa te duci la doctor sa vezi sfaturile doctorului

| xsecretex a răspuns:

Carne de vita scuze mam grabit