| anonim_4396 a întrebat:

Ce somnifere imi recomandati, am 19 ani si nu am dormit de o saptamana decat de la 5 dimineata pana la8 si m-am invatat asa.Eu vreau sa dorm normal deoarece am niste cearcane cat China si nu pot scapa de ele decat daca dorm(le am de o saptamana.Am fost la doctor si mi-a dat sedativ dar vreau somnifere cate o jumate de pastila da nu stiu de care.Multumesc funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxana30R a răspuns:

Bună! Ți-aș recomanda mai degrabă ceva naturist, că îs mai sigure. Eu când am probleme cu somnul folosesc valeriană (este o soluție care se pune în apă și te relaxează) sau beau ceai de tei. Dacă totuși vrei pastile vorbește cu doctorul și îți poate recomanda xanax (care se eliberează cu rețetă) Îs bune pastilele respective dar îs și periculoase, așa că recomand totuși ceva mai natural, dacă nu, mai mergi odată la medic. Dacă vrei să'ți schimbi stilul de dormit, închide tot noaptea și chinuie-te să adormi, apoi trezește-te dimineața, pentru că în noaptea respectivă corpul va adormi cu siguranță din cauza oboselii. Mult succes!

3 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Incearca ceva de la natura. Tuica.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se administrează "somnifere" FĂRĂ a fi prescrise de MEDIC!

Nici NU le poţi cumpăra fără Reţetă/prescripţie medicală!

Cel mult, poţi cumpăra din farmacie, fără Reţetă, diverse produse pe bază de plante...

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Somniferele se dau doar cu reteta de la medic.
Eu iau SEDATIF PC(este homeopat),dorm bine,ma scol odihnita.
De ce vrei alt medicament? Altele pot fi mai tari,mult mai nocive pentru ficat, te scoli tahuie de cap.
Mai sunt NITRAZEPAM, BIEN DORMIR, DORMOLIN FORTE, etc.Somniferele se dau in fuctie de boala.
Cand te culci,poti bea un ceai de valeriana(sunt si capsule),sunatoare, tei( calmante). Evita starile conflictuale, stresul, culcate la ora 22, cu draperiile trase,fara zgomot, sa nu mananci mult seara, atentie la cafea, ceai verde(le bei doar dimineata, din cauza cofeinei).