| 1Q a întrebat:

Ce stiti despre produsul cu minoxidil, stiu ca e destinat caderii parului si scrie sa nu fie folosit in alta parte,dar am vazut ca in America multi il folosesc pentru cresterea barbii, credeti ca e bine sa il folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dermdoc a răspuns:

Minoxidilul este o substanta dezvoltata la inceputuri pentru reducerea tensiunii arteriale. Dupa ce s-a dat spre utilizare la oameni, pacientii tratati de hipertensiune arteriala cu minoxidil aveau un efect secundar bizar: parul le crestea mai repede pe scalp si in zonele unde aveau in mod obisnuit par dar apareau si noi fire de par in zonele unde pana atunci aveau doar fire velus (pufulet) cum ar fi: zona fetzei la femei, pe nas, etc... Asta se intampla la administrarea sistemica, atunci cand medicamentul ajunge in sange. Avand in vedere acest efect au fost formulate solutii cu aplicare locala pentru alopecii (caderea parului). Minoxidilul functioneaza prin dilatarea vaselor de sange de la nivelul dermului care, o data dilatate, aduc mai mult sange si hranesc mai bine papila firului de par (structura vascularizata din profunzimea pielii care sustine activitatea bulbului firului de par). Ca raspuns la intrebarea ta: DA, minoxidilul solutie poate fi folosit pe barba fara nici un fel de problema. Singurele dezavantaje sunt: aplicarea de 2 ori pe zi, in fiecare zi si faptul ca la oprirea tratamentului se pot pierde si "castigurile" de fire de par. Pentru barba, pentru a vedea rezultate, trebuie aplicat cel putin 2-3 luni de 2 ori pe zi.

Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru dermdoc):

Se umple pipeta la maxim la fiecare utilizare?

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

In principiu da, articolul de mai jos lamureste aceste aspecte. Iar minoxidil Kirkland gasesti in Romania pe diverse siteuri, l-am folosit si eu (dar nu pe barba) si este eficient.
http://beardresource.com/minoxidil-beard-growth/