| anyka123 a întrebat:

Ce tratament se recomanda cand e o suferinta coledociana si un colon iritat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

In cazul constipatiei, sunt indicate medicamentele care au drept efect accelerara tranzitului intestinal (laxative, etc.) Daca sindromul colonului iritabil se manifesta indeosebi prin diaree, medicamentele prescrise vor avea ca efect incetinirea tranzitului intestinal – antidiareice si antispastice.
Necesitatea prescrierii de medicamente antidepresive (inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei si antidepresive triciclice) pentru reducerea anxietatii si pentru relaxarea muschilor intestinali – este evaluata dupa caz. Mai multe detalii gasiti aici: http://www.i-medic.ro/......n-iritabil
In ceea ce priveste suferinta biliara va recomand sa cititi aceste recomandari dietetice: http://www.i-medic.ro/boli/litiaza-biliara-calculi-biliari-pietre-la-fiere