| anonim_4396 a întrebat:

Ce tratamente stiti impotriva intinderii musculare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adeana a răspuns:

Repaus cateva zile, ciorap sau bandaj elastic pus pe pe zona cu problema. Gheata aplicata local, creme cu ulei de galbenele si creme sau geluri pentru relaxarea musculara.
Daca e dureros poti cere la farmacie si medicamente antiinflamatoare. sau mergi la medicul de familie sa-ti prescrie ceva.

11 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Asa e, bengay ajuta f.mult si frectie f. f. f. usoara, cu Fastum gel, cate o aspirina de 2 ori /zi, repaos la pat; multa sanatate, Lucien.

April
| April a răspuns:

Cel mai eficient e Ketospray

nony
| nony a răspuns:

Bengay... e la farmacie. E cel mai bunwinking

| sabina a răspuns:

"Urmeaza pasii de mai jos pentru a opri imediat sangerarea si umflarea.
Odihna - imediat dupa producerea intinderii, nu ai voie sa efectuezi nici un exercitiu, nici o miscare rapida sau brusca.
Gheata - trebuie sa fie aplicata pentru minim 20 de minute cat mai repede cu putinta dupa ce s-a produs intinderea. In urmatoarele 48 de ore este recomandat sa schimbi gheata din 4 in 4 ore. Inveleste gheata intr-un prosop pentru a preveni alte complicatii ce pot aparea la nivelul pielii.
Compresa - pune un bandaj elastic peste incheietura sau membrul afectat.
Ridica! - tine bratul sau piciorul cu probleme ridicat.
Ce mai este bine sa faci?

* Dupa 48 de ore foloseste comprese calde. Exercitii usoare pot fi efectuate; baile fierbinti te pot ajuta de asemenea.
* Este bine sa incepi sa faci aproximativ 10 intinderi usoare, de doua ori pe zi astfel incat sa nu soliciti excesiv muschiul.
* Daca ai o intindere la nivelul piciorului este recomandat sa mergi cat mai normal cu putinta, fara schiopatat. Mergi cu pasi mici si foloseste un baston daca ai senzatia ca te ajuta.
* Odata ce umflatura se retrage, exerseaza pentru a recastiga flexibilitatea si puterea articulatiei. "

| sorin a răspuns:

Cam greu, se vindeca cu timpul eu am avut o gramada avant in vedere ca practic fotbal.Intinderea e intindere.

| ladybird a răspuns:

O baie fierbinte! Intra muschii la apa si nu mai stau intinsilaughing. Glumeam bineinteles.

| ladybird a răspuns:

Daca vrei un raspuns serios iti zic sa pui comprese cu infuzie de lobelia. (sa nu bei pentru ca nu e bine, nu stiu de ce, dar nu e bine)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mineralele ajuta foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diclofenac gel, midocalm eventual piafen in caz de durere mare...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am patit si eu ceva de genul, chiar ieri.Ma doare intr-o parte(undeva la coapse), am tusit foarte mult si am facut o intindere.Acum nu mai pot nici sa stau bine in pat, nu pot tusii, nu pot rade, stranuta, etc. a mai patit cineva?

| Rzv93 a răspuns:

2 pastile de Reuprofen pe zi, si masaj de 3 ori pe zi cu BenGay, Diclofenac Gel sau Devil's Claw.Eu asa ma tratez.Ai grija la BenGay sa nu ajunga pe testicule, ca vei avea o surpriza.