| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa consum atat la servici cat si acasa, eu provenind dintr-o familie modesta din punct de vedere a capacitatilor materiale?
Lucrez 24 cu 48 intr-un birou, insa din cele 24 de ore cam 5 apuc sa dorm.
In celelalte 48 de ore libere alerg zilnic pe durata de o ora la 2/4 din viteza maxima.
Sunt legitimat si la o echipa de fotbal din ultima liga aradeana, dar nu reusesc sa ajung la toate antrenamentele si meciurile, din cauza serviciului si a facultatii.
Am 21 de ani, 177 de cm si 72 kg
Obiectivul meu este sa scap de burtica, e mica, dar nu e abdomen plat asa cum imi doresc, plus ca au aparut si "cliciurile"
Am facut 1 an sala, dar m-am lasat de jumate de an. Nu am luat nici un fel de substante, doar am urmat o dieta impusa de mine.
Doresc sfaturi de la cei in cunostinta de cauza.
multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Nu trebuie sa te infometezi doar ca sa scpai de kilograme pentru pot aparea probleme mult mai grave si plus ca vei ajunge sa iti doresti sa mananci atat de mult incat cand vei scapa la mancare nu te va mai putea opri nimeni.eu zic ca arati bine din ce ai scris.

| johnny_1840 a răspuns:

Pai poti sa iei vitamine dinalea 9 vita ca is f bune si calciu foarte important pentru ca elimini multa apa la antrenamente si calciul e esential. Poti sa mai iei proteine pentru ca ele sunt pentru muschi si deci nu te ingrasi, e buna si creatina dar nu cred ca ai nevoie la fotbal ce asa ceva, si bea mai multa apa happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niste vitamine, ca sa te sustina neobosithappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e vorba de infometare. E vorba de ve alimente ar trebui sa consum, atat la servici, cat si acasa.
Parerea mea e ca am adoptat o anumita dieta si un anumit stil de a manca atunci cand mergeam la sala. Acum ca m-am lasat in mare a ramas acelasi stil dar cum nu mai consum atata energie, caloriile se transforma in grasime...